Згради наместо парк во Карпош 4?

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Долго најавуваниот парк во Карпош 4 кој беше дел од изборната програма на актуелниот градоначалник Стефан Богоев може да биде „заграден“ со згради, обвинуваат од локалниот огранок на Левица во Карпош.

Оттаму обелоденуваат дека дел од парцелите кои се наоѓаат на местото на предвидениот парк веќе се во сопственост на повеќе градежни компании.

Во продолжение следи целосната реакција на Левица Карпош:

„Паркот во Карпош 4 беше главното ветување на Стефан Богоев и СДСМ за време на кампањата во 2017 година. Иако во изборната програма крајниот рок за изградба беше 2020 година, активностите за паркот се’ уште не се започнати. СДСМ и Стефан Богоев првично ги демантираа гласините дека во близина на паркот ќе се градат згради, реалноста е сосема поинаква. Значаен дел од земјиштето на кое првично се планираше и ветуваше паркот сега е во сопственост на повеќе градежни компании.

Од имотните листови добиени од Катастарот на Република Македонија се гледа дека сопственици на парцели се: Настел, градежната компанија Ривер Плус, СМС Шопс, Гранит, но и бројни физички лица (В. Алиу, М. Алили, К. Алили, Х. Османи, С. Фета, Б. Амед, М. Бектеши…).
Оттука се поставуваат повеќе прашања:
1. Колку згради СДСМ им вети на овие градежни компании?
2. Дали барањата на овие градежни компании се пречката за отпочнување со изградба на паркот?
3. На кој начин овие компании и физички лица станале сопственици на овие атрактивни парцели?
4. Зошто се дозволува во непосредна близина на бунарите во Нерези да се градат згради?
5. Дали паркот е само уште една предизборна манипулација?“

Читај повеќе

Последни објави

НР Кина ќе изгради 1000 училишта во Ирак

Премиерот на Ирак, Мустафа Ал Кадими во четвртокот присуствуваше на церемонијата за потпишување договори помеѓу ирачката и кинеската влада за изградба на 1.000 училишта...

Левичарот со хрватски корени, Габриел Бориќ е нов претседател на Чиле

Во неделата над осум милиони Чилеанци гласаа на претседателските избори во Чиле. Според чилеанската изборна служба „Сервел“, по обработени 96,75% од гласовите, Габриел Бориќ...

Левица Карпош со барање за пренос во живо на седниците на советот

По завршување на вториот круг од локалните избори во Општина Карпош, локалниот огранок на Левица во Карпош соопшти дека првото барање кое ќе го...

Димоски: Претседателот на советот треба да е од редовите на Левица

Карпошани новиот градоначалник ќе го одберат во вториот круг од изборите, откако во првиот ги избраа своите советници. Ниту една политичка партија нема мнозинство...

Ристовски: Карпош години наназад е плански и наменски уништувана и бетонизирана

Дарко Ристовски, кандидат за градоначалник на Општина Карпош од редовите на Левица, на својата официјална страна објави пост за (не)планското градење во Општина Карпош....