Захарова предупредува – во Скопје се работи на создавање Голема Албанија

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

“Забележителна е зголемената активност во Тирана, Скопје и Приштина со изразен „големоалбански“ карактер. Станува збор за обид за постепено формирање на „заеднички албански простор“ надвор од правната реалност” стои во твитот на руското Министерство за надворешни работи.

Во продолжение и соопштението на руското министерство.

27 ноември оваа година Во Тирана беше потпишан Меморандум за формирање на заеднички конгрес на општини населени со албанци, кој, меѓу другото, ќе ја опфаќа територијата на Косово. Оваа платформа е наводно дизајнирана да промовира соработка на ниво на локална самоуправа под слоганот за спроведување на агендата за европска интеграција. Всушност, станува збор за обид за постепено формирање на „заеднички албански простор“ надвор од правната реалност, игнорирајќи го суверенитетот и границите на меѓународно признатите држави.

Сето ова изгледа особено цинично во однос на повеќегодишната саботажа од страна на косовските власти на нивните обврски во врска со формирањето на Заедницата на српските општини на Косово. За возврат, Европската унија, дејствувајќи како посредник во дијалогот меѓу Белград и Приштина, останува неспособна да ги принуди Косоварите да се придржуваат до договорите постигнати со учество на Брисел.

 

Читај повеќе

Последни објави

Апасиев: Заев за утре спрема конечно внатрешно обезличување на македонскиот народ!

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев, денеска на својот фејсбук-профил објави план за тоа како Владата на ДУИ и СДСМ утре преку Собранието ќе ја...

Општина Карпош за дезинфекција на мобилни телефони склучила договор од 51.920 денари

Политичката партија Левица преку локалниот огранок во Општина Карпош реагираше по повод договорот на Општина Карпош за купување средство за дезинфекција на мобилни телефони.Како...

Гром удри на плажа во Охрид – над 10 лица со последици од ударот

Денеска околу 15 часот на плажата „Оревче“ во близина на Градиште удрил гром при што повредени се две лица, а други 13 се пожалиле...

Изгласан нов ДУП – во Карпош ќе се гради бензинска станица

 На 58. седница на Советот на Општина Карпош која се одржа во четвртокот беа усвоени два предлог Детални урбанистички планови. Едниот од нив се...

Крмов: Или има Устав или нема – ова не е пазар!

Пратеникот Борислав Крмов, во одговор на провокативно прашање, го објасни кршењето на Уставот и законот од страна на собранискиот спикер Талат Џафери, поради тоа...