Во Нерези се гради див водовод само за богаташите

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Жителите на Горно Нерези реагираат за изградбата на див водовод за како што велат „наменет за богаташките кои секојдневно градат нови луксузни куќи“. Тие се жалат на градежните активности со кои е уништен дел од патниот правец Средно Нерези – Горно Нерези, а се’ уште стојат и отворени ископини.

По тој повод советникот на Левица во Општина Карпош поднесе и барање на кое и по три месеци нема никаков одговор.

Во продолжение ја пренесуваме целосната реакција на локалниот огранок на Левица во Карпош:

„И по повеќе од три месеци, општинската администрација на Карпош на чело со Стефан Богоев се без одговор на барањето доставено од страна на советникот на Левица во Општина Карпош, Бранко Ристов, по однос на градежните активности, кои се одвиваат во Горно Нерези.
Жителите на ова населено место реагираа до Локалниот огранок на Левица – Карпош поради градежните активности за изградба на див водовод наменет за новите хациендите. Левица достави барање за одговор за тоа, дали истиот овој водовод се гради согласно сите законски прописи и ги има добиено сите дозволи и дали Општина Карпош досега има направено увид на лице место врз основа на пријава на граѓаните или пак по службена должност.
Во меѓувреме градежните активности направија голема штета врз патот Средно Нерези – Горно Нерези, а така оштетениот и несаниран коловоз претставува голема закана за безбедноста на сообраќајот. Дополнително, сe’ уште не се затрупани дел од ископините кои се закана за безбедноста на планинарите. Ова е вистински доказ за лежерната администрација, која се’ уште нема одговорено на барањето на Левица – Карпош, но и доказ за игнорантскиот однос кон жителите од ова населено место, кои повеќе пати пријавувале до надлежниот инспектор при Општина Карпош.
За потсетување, Богоев, во предизборниот период ветуваше конечно решавање на проблемот со водоснабдувањето и притисокот на водата во повисоките делови од Средно Нерези, но и Горно Нерези, а наместо тоа, дозволи див водовод за богаташите.“

Читај повеќе

Последни објави

НР Кина ќе изгради 1000 училишта во Ирак

Премиерот на Ирак, Мустафа Ал Кадими во четвртокот присуствуваше на церемонијата за потпишување договори помеѓу ирачката и кинеската влада за изградба на 1.000 училишта...

Левичарот со хрватски корени, Габриел Бориќ е нов претседател на Чиле

Во неделата над осум милиони Чилеанци гласаа на претседателските избори во Чиле. Според чилеанската изборна служба „Сервел“, по обработени 96,75% од гласовите, Габриел Бориќ...

Левица Карпош со барање за пренос во живо на седниците на советот

По завршување на вториот круг од локалните избори во Општина Карпош, локалниот огранок на Левица во Карпош соопшти дека првото барање кое ќе го...

Димоски: Претседателот на советот треба да е од редовите на Левица

Карпошани новиот градоначалник ќе го одберат во вториот круг од изборите, откако во првиот ги избраа своите советници. Ниту една политичка партија нема мнозинство...

Ристовски: Карпош години наназад е плански и наменски уништувана и бетонизирана

Дарко Ристовски, кандидат за градоначалник на Општина Карпош од редовите на Левица, на својата официјална страна објави пост за (не)планското градење во Општина Карпош....