Во Нерези се гради див водовод само за богаташите

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Жителите на Горно Нерези реагираат за изградбата на див водовод за како што велат „наменет за богаташките кои секојдневно градат нови луксузни куќи“. Тие се жалат на градежните активности со кои е уништен дел од патниот правец Средно Нерези – Горно Нерези, а се’ уште стојат и отворени ископини.

По тој повод советникот на Левица во Општина Карпош поднесе и барање на кое и по три месеци нема никаков одговор.

Во продолжение ја пренесуваме целосната реакција на локалниот огранок на Левица во Карпош:

„И по повеќе од три месеци, општинската администрација на Карпош на чело со Стефан Богоев се без одговор на барањето доставено од страна на советникот на Левица во Општина Карпош, Бранко Ристов, по однос на градежните активности, кои се одвиваат во Горно Нерези.
Жителите на ова населено место реагираа до Локалниот огранок на Левица – Карпош поради градежните активности за изградба на див водовод наменет за новите хациендите. Левица достави барање за одговор за тоа, дали истиот овој водовод се гради согласно сите законски прописи и ги има добиено сите дозволи и дали Општина Карпош досега има направено увид на лице место врз основа на пријава на граѓаните или пак по службена должност.
Во меѓувреме градежните активности направија голема штета врз патот Средно Нерези – Горно Нерези, а така оштетениот и несаниран коловоз претставува голема закана за безбедноста на сообраќајот. Дополнително, сe’ уште не се затрупани дел од ископините кои се закана за безбедноста на планинарите. Ова е вистински доказ за лежерната администрација, која се’ уште нема одговорено на барањето на Левица – Карпош, но и доказ за игнорантскиот однос кон жителите од ова населено место, кои повеќе пати пријавувале до надлежниот инспектор при Општина Карпош.
За потсетување, Богоев, во предизборниот период ветуваше конечно решавање на проблемот со водоснабдувањето и притисокот на водата во повисоките делови од Средно Нерези, но и Горно Нерези, а наместо тоа, дозволи див водовод за богаташите.“

Читај повеќе

Последни објави

Ристовски: Карпош години наназад е плански и наменски уништувана и бетонизирана

Дарко Ристовски, кандидат за градоначалник на Општина Карпош од редовите на Левица, на својата официјална страна објави пост за (не)планското градење во Општина Карпош....

Детското игралиште во Нерези како во Чернобил (ФОТО)

Детското игралиште во Средно Нерези повеќе наликува како на игралиште во Чернобил отколку од населба во Општина Карпош. Левица Карпош на својот официјален Фејсбук...

Димоски: Се фалат кој ја има бетонизирано помалку Општина Карпош

Државниот Завод за статистика го објави месечниот извештај за издадени одобренија за градење за јули годинава. Според истиот, најмногу одобренија во скопскиот регион се...

Мостот Обединети Нации не е безбеден за пешаците и велосипедистите

Левица Карпош на својата Фејсбук страница објави фотографија од очајната состојба во која се наоѓа мостот Обединети Нации кој го поврзува Влае со останатиот...

За маалскиот живот во Карпош 2 (ВИДЕО)

Каков бил маалскиот живот во Карпош 2? За вратарот Рамиз од Драмски, прекарите како Пики, Чомбе, Кокош, Чавки, Трендо, Коџак, за турнирите во табла...