ВМРО-ДПМНЕ обезбеди кворум за Законот за државјанство

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Спорниот закон за државјанства со 57 гласови „ЗА“ е усвоен во Собранието на Република Македонија. За тоа, како што вели пратеникот Борислав Крмов, заслужни се пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои обезбедија кворум на седницата.

„Денес ВМРО-ДПМНЕ им правеа кворум на СДС-ДУИ-ААА за да го донесат Законот за државјанство, со кој ќе се штанцаат 70-80.000 државјанства пред пописот! 57 пратеници беа ЗА (СДС+ДУИ+ААА), што значи, ако пратениците на ДПМНЕ излезеа од сала, законот немаше да се гласа. Први сте на коњи за маскенбал ама папучите ви ги носи Алијанса и Алтернатива. Најубаво избришете и буквите ВМРО од името и самораспуштете се!” напиша Борислав Крмов на својот Фејсбук профил.

Претходно претседателот на Левица, Димитар Апасиев изјави дека со овој закон ќе се направи буквално косовоизација на Македонија со тоа што пред самиот попис вештачки ќе се зголеми бројот на Албанците за 60 илјади лица што пак потоа ќе биде искористено за федерализација на државата.

Читај повеќе

Последни објави

За маалскиот живот во Карпош 2 (ВИДЕО)

Каков бил маалскиот живот во Карпош 2? За вратарот Рамиз од Драмски, прекарите како Пики, Чомбе, Кокош, Чавки, Трендо, Коџак, за турнирите во табла...

Амбулантата во Козле – срам за македонското здравство

Најдобрата слика за состојбата на македонското здравство може да ја најдете во скопската населба Козле. Амбулантата која е изградена пред повеќе децении се наоѓа...

Дарко Ристовски – кандидат за градоначалник на Левица за Општина Карпош

Како истакнат активист за заштита на зеленилото и Водно, фокусот ќе му биде поставен на спречување на бетонизацијата и зазеленување на секој слободен простор.„Со...

Изгласан спорниот ДУП во Општина Карпош – нови згради наместо паркови

На вчерашната 60. редовна седница на Советот на Општина Карпош со мнозинство гласови на мнозинството во советот беше усвоена предлог-одлуката за донесување на Детален...

И во Козле има водопад (ВИДЕО)

Дождот кој четвртокот падна во Скопје уште еднаш ги покажа големите проблеми со кои се соочува градот. Пренатрупаноста со згради ја оптовари постоечката канализациона...