Вашето дете кашла: Дали е обичен сезонски грип или пак има Covid-19?

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Дали треба да се грижите за кашлицата на вашето дете?

Додека го разгледуваме деветтиот месец од пандемијата, родителите низ целиот свет почнаа да се подготвуваат за неизбежната сезона на кашлање и студ. И покрај тоа што  вообичаено е децата да настинат и да им тече нос околу ова време од годината, околностите се драстично различни (и загрижувачки) во 2020 година. Бидејќи новата пандемија на коронавируси продолжува да го нарушува здравјето на луѓето низ целиот свет, исто толку бидејќи слушањето на кивање на вашето дете може да ги стави веќе параноидните родители во состојба на готовност. Значи, што правите ако вашето дете добие настинка, му тече нос или е топло на допир(има температура)? Дали се ова симптоми на КОВИД-19 или на редовна сезонска настинка и кашлица?

Сезоната на настинка и грип е зад аголот

Сè уште има многу истражувања потребни за да се разбере целосниот обем на влијанието на  коронавирус врз децата. Досега, медицинските извештаи и истражувања укажуваа на фактот дека децата во голема мерка беа поштедени од компликации на новиот коронавирус и тие ретко развиваат сериозно заболување од оваа болест. Сепак, исто така има сè поголеми извештаи за деца кои развиле нов детски воспалителен мултисистемски синдром, што е сериозна и опасна по живот болест, по заразување со КОВИД-19. Оттука, со сезоната на настинка и грип која следи,  препорачливо е да бидете подготвени.

Дали навистина можете да знаете дали симптомите на вашето дете се КОВИД или обична настинка? Дали треба да го направите тестот ако има треска?

Еве три работи што може да ги имате предвид за да ги разберете симптомите на вашето дете.

  • Обрни внимание на сè што изгледа необично

За жал, симптомите на новиот коронавирус можат тесно да ги имитираат знаците на сезонски напад на настинка, кашлица или грип. Сепак, обрнете внимание на кој било симптом што изгледа невообичаен и не е на место, како губење на вкус или мирис без блокиран нос, дијареја заедно со студ и кашлица итн. Ако вашето дете обично развива течење на носот или настинка во овој период од годината, можеби не е нешто за што треба да се грижите.

  • Тестирајте го вашето дете ако сметате дека било изложено на Ковид

Бидејќи приказната со коронавирус може да се манифестира на многу различни начини, препорачливо е да го испитате вашето дете, ако сметате дека стапил во контакт со заразено лице или можеби некако се заразил со вирусот.

  • Внимавајте на знаците на Мултисистемски воспалителен синдром

Мултисистемски воспалителен синдром е потенцијално опасна по живот компликација на коронавирус кај деца. Бидејќи оваа болест има повеќе карактеристични одлики, важно е да побарате медицинска помош што е можно поскоро. Некои од најчестите симптоми на MIS-C вклучуваат:

  1. Наднормална висока температура
  2. Болка во абдоменот
  3. Црвени,крвави очи
  4. Осип
  5. Црвени, испукани усни

 

 

Читај повеќе

Последни објави

,,Никогаш Северна, само Македонија” одекнува во Букурешт (ВИДЕО)

Се бројат часовите до историскиот натпревар помеѓу Македонија и Австрија. Букурешт е под опсада на македонските навивачи, а на неколку локации одекнува македонската песна.

Македонија има најубав дрес на Европско! (ВИДЕО)

Најпопуларниот американски спортски канал ESPN го прогласи за најубав дресот на македонската фудбалска реперезентација. Во конкуренција на дресовите на сите 24 репрезентации учесници на...

Еве зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија (ВИДЕО)

Од Турција ни пристигнува видео кое на најдобар начин прикажува зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија. Имено, како што може да се...

Левица – Карпош поднесе 280 жалби за предлог ДУП-от за Козле

Поднесени 280 жалби од Локалниот Огранок на Левица – Карпош во врска со усвојувањето на Деталниот урбанистички план за Козле, кој покрај што носи...

Со дофрлања и обвинувања за национализам Левица ја прекина седницата за Законот за државјанство (ВИДЕО)

После земањето збор од пратеникот Димитар Апасиев, во тензична атмосфера и дофрлања за нацизам од пратениците на тн албански блок, беше прекината расправата за...