Учете руски бесплатно!

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Рускиот центар при УКИМ и оваа академска година продолжува со својата програма за бесплатно изучување на рускиот јазик.

На својот Фејсубк профил, Рускиот центар објави конкурс за запишување слушатели на курсот по руски јазик во Рускиот центар при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје во учебната 2020/2021 година.

180 скопје 50 охрид. На овогодинешанта програма е предвидено да опфати вкупно 230 лица, 180 во Скопје и 50 во Охрид и тоа за основно и средно ниво.

Пријавувањето ќе се одвива онлајн, почнувајќи од 1 септември 2020 година, на електронска пошта: ruskicentarskopje@yandex.ru (за кандидатите од Скопје) и ruskicentarohrid@yandex.ru (за кандидатите од Охрид). Крајниот рок за пријавување е 10 септември 2020 година до 23 часот и 59 минути. Како дел од документите потребно е да се пополни пријавата што можете да ја симнете на линкот: https://we.tl/t-6wMh4hjgLo.

Кандидатите кои ќе аплицираат за повисок степен од кое било од трите рамништа, а кои имаат завршено претходен степен во друга институција потребно е да достават и скен од сертификат за соодветно претходно ниво. Наставата во учебната 2020/2021 година ќе започне на 1 октомври 2020 година и ќе се одвива или електронски или со физичко присуство, во зависност од епидемиолошката ситуација во земјава.

 

Читај повеќе

Последни објави

,,Никогаш Северна, само Македонија” одекнува во Букурешт (ВИДЕО)

Се бројат часовите до историскиот натпревар помеѓу Македонија и Австрија. Букурешт е под опсада на македонските навивачи, а на неколку локации одекнува македонската песна.

Македонија има најубав дрес на Европско! (ВИДЕО)

Најпопуларниот американски спортски канал ESPN го прогласи за најубав дресот на македонската фудбалска реперезентација. Во конкуренција на дресовите на сите 24 репрезентации учесници на...

Еве зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија (ВИДЕО)

Од Турција ни пристигнува видео кое на најдобар начин прикажува зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија. Имено, како што може да се...

Левица – Карпош поднесе 280 жалби за предлог ДУП-от за Козле

Поднесени 280 жалби од Локалниот Огранок на Левица – Карпош во врска со усвојувањето на Деталниот урбанистички план за Козле, кој покрај што носи...

Со дофрлања и обвинувања за национализам Левица ја прекина седницата за Законот за државјанство (ВИДЕО)

После земањето збор од пратеникот Димитар Апасиев, во тензична атмосфера и дофрлања за нацизам од пратениците на тн албански блок, беше прекината расправата за...