Продолжува бајката на Денвер и Јокиќ! 🎥

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Спротивно од очекувањата во финалето на Западната конференција во НБА лигата ќе игра Денвер против Лејкерси.

Тимот од Коларадо рано утрово по наше време во седмиот натпревар од полуфиналето го совлада Клиперс со резултат 104:89 и така се пласираше во финалето на оваа конференција.

Го комплетираа Клиперси така второто враќање во низа после заостанување од 1:3 и после Јута на таков начин го елиминираа и фаворитот од Лос Анџелес. Станаа првиот тим на кој му успеало такво нешто. Џамал Мареј во првото полувреме ги одржуваше Наџентси уфрлувајќи 25 поени, а кога во продолжение се приклучи маестралниот Јокиќ, како и Милисап, Грант и Морис за неубедливите Клиперси немаше шанси.

Мареј уфрли 40 поени, а Никола Јокиќ запиша одличен трипл-дабл со 16 поени, 22 скока и 13 асистенции. Со ова Јокиќ стана стана првиот играч после 2004 година кој успеал да оствари три трипл-дабл во 7 натпревари.

Кај Клиперси најефикасен беше Харел со 20 поени, додека тандемот Ленард – Џорџ потфрли. Каваи уфрли 14, а Џорџ само 10 со катастрофален шут од игра.

Пред овој натпревар беше одигран и првиот натпревар од финалето на истокот каде што Мајами во одличен натпревар после продолженија го победи Бостон со 117:114 и поведе во серијата со 1:0.

 

 

 

 

 

Извор:Спортски

Повеќе спортски содржини прочитајте на sportski.mk

Читај повеќе

Последни објави

Апасиев: Заев за утре спрема конечно внатрешно обезличување на македонскиот народ!

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев, денеска на својот фејсбук-профил објави план за тоа како Владата на ДУИ и СДСМ утре преку Собранието ќе ја...

Општина Карпош за дезинфекција на мобилни телефони склучила договор од 51.920 денари

Политичката партија Левица преку локалниот огранок во Општина Карпош реагираше по повод договорот на Општина Карпош за купување средство за дезинфекција на мобилни телефони.Како...

Гром удри на плажа во Охрид – над 10 лица со последици од ударот

Денеска околу 15 часот на плажата „Оревче“ во близина на Градиште удрил гром при што повредени се две лица, а други 13 се пожалиле...

Изгласан нов ДУП – во Карпош ќе се гради бензинска станица

 На 58. седница на Советот на Општина Карпош која се одржа во четвртокот беа усвоени два предлог Детални урбанистички планови. Едниот од нив се...

Крмов: Или има Устав или нема – ова не е пазар!

Пратеникот Борислав Крмов, во одговор на провокативно прашање, го објасни кршењето на Уставот и законот од страна на собранискиот спикер Талат Џафери, поради тоа...