Топ 5 најскапи ресторани во Дубаи

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Средноисточното “жариште” Дубаи е дом на бесконечен луксуз и забава. Истовремено, сето ова е “зачинето” и со скапи гозби. Оттука, доколку сте љубител на невообичаениот вкус, а имате доволно финансии да одвоите и до неколку илјади евра за еден ручек, тогаш треба да посетите еден од најскапите пет ресторани во Дубаи.

1.OSSIANO, ATLANTIS THE PALM
Подводниот бар и ресторанот Осиано кој се наоѓа на Атлантис The Palm е најскапиот ресторан во Дубаи. Ресторанот им нуди на своите гости  вечера со огромен  луксуз, кои вклучуваат неверојатен поглед на подводната лагуна веднаш до нивната трпеза. Сместено на вештачки остров Палм Џумеира, тој е специјализиран за деликатеси од морска храна и се знае дека е место каде убавото јадење се комбинира со уметничка брилијантност, создавајќи интимен и романтичен амбиент.

2.NATHAN OUTLAW AT AL MAHARA, BURJ AL ARAB

Вториот најскап ресторан во Дубаи, Натан Отлав во Ал Махара, во кој се одликува наградуваниот готвач од Англија Натан Отлав, не е дел од никој освен иконскиот Бурџ Ал Араб во Џумеира. Вечерите се надополнети со опуштена атмосфера, каде што можат да уживаат најдобрата храна и специјалитети, како и на масичките на палубата над вода, каде што можат да уживаат во специјалните  пијалоците  што ги нудат.

3.KOHANTEI, DUBAI OPERA
Единствениот јапонски ресторан во Обединетите Арапски Емирати што нуди искуство за убаво јадење ‘kaiseki’, Кохантеи, се наоѓа во срцето на центарот на Дубаи. Тие служат елегантни и нежни традиционални јапонски јадења користејќи ги најдобрите производи, набавени директно  од Јапонија. Ресторанот исто така нуди мулти-курсно мени кое е рачно изработено од свежи сезонски состојки, што е олицетворение на духот на “Омотнаши”, духот на јапонското гостопримство.

4.AL IWAN, BURJ AL ARAB

AL IWAN нуди арапска храна во кој има широк спектар на традиционални и миризливи арапски деликатеси. Сместен во иконскиот Бурџ Ал Араб во Џумеира, ресторанот на своите гости им обезбедува луксузен амбиент со златни столбови и егзотични ентериери.

5.AL MUNTAHA, BURJ AL ARAB
Сместено на 27-ми кат на Бурџ Ал Араб, Ал Мунтаха, нуди прекрасен поглед на плажата Џeумеира, на палмите Џeумеира и на светските острови, во кои вечерите можат да уживаат со магичен поглед  додека се ужива во деликатесите што го нуди раскошното мени на ресторанот.

Читај повеќе

Последни објави

,,Никогаш Северна, само Македонија” одекнува во Букурешт (ВИДЕО)

Се бројат часовите до историскиот натпревар помеѓу Македонија и Австрија. Букурешт е под опсада на македонските навивачи, а на неколку локации одекнува македонската песна.

Македонија има најубав дрес на Европско! (ВИДЕО)

Најпопуларниот американски спортски канал ESPN го прогласи за најубав дресот на македонската фудбалска реперезентација. Во конкуренција на дресовите на сите 24 репрезентации учесници на...

Еве зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија (ВИДЕО)

Од Турција ни пристигнува видео кое на најдобар начин прикажува зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија. Имено, како што може да се...

Левица – Карпош поднесе 280 жалби за предлог ДУП-от за Козле

Поднесени 280 жалби од Локалниот Огранок на Левица – Карпош во врска со усвојувањето на Деталниот урбанистички план за Козле, кој покрај што носи...

Со дофрлања и обвинувања за национализам Левица ја прекина седницата за Законот за државјанство (ВИДЕО)

После земањето збор од пратеникот Димитар Апасиев, во тензична атмосфера и дофрлања за нацизам од пратениците на тн албански блок, беше прекината расправата за...