Топ 10 машки луксузни часовници

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Не само чевлите, туку и часовникот е она што го истакнува стилот на мажот. Во таа насока, во продолжение ви ги претставуваме најлуксузните машки часовници за август 2020 година.

10.TAG Heuer Kirium F1

Кириум Ф1 ги вклучува квалитетите што мажите ги очекуваа од TAG Heuer во текот на минатиот век и половина. Овој часовник на TAG Heuer е направен од не’рѓосувачки челик и е затегната на раката со мека кожна лента. Црното лице е позадинско осветлено и покриено со сафирно стакло, кое обезбедува голема заштита за сребрените аналогни стрелки, додека елиминира рефлексии.

9.Jaeger- LeCoultre Master Ultra Thin Moon 39

Jaeger-LeCoultre Ultra Thin Moon 39 е  ремек-дело. Овој часовник вклучува едноставно тркалезно лице со аналоген временски механизам и индикатор за датум. Механизмот на датумот на календарот, исто така, ги мапира фазите на Месечината како што поминува времето. Ремчето е направено од чиста кожа а часовникот е само 4,9 мм и се смета за еден од најтенките часовници.

8.Ulysse Nardin Maxi Marine Diver Chronometer

Овој часовник вклучува тркалезно тело од не’рѓосувачки челик со ремче од  титаниум и гумена лента (запомнете, ова е наменето за употреба во и  околу вода) и е водоотпорен до 300 метри под вода.

7.Girard-Perregaux Vintage 1945

Лицата на часовникот може да бидат избрани во сребрена, црна или бела боја. Часовникот е дополнет со избор на фазата на месечината или индикаторот за датумот на календарот. Ремчињата доаѓаат во кафеава или црна кожа. Како и секогаш, како што беше случај со сите часовници на Girard, секоја од компонентите на часовникот е изработена од Girard рачно .

6.Audemars Piguet Royal Oak

Audemars Piguet е швајцарски часовник уникатен меѓу швајцарските брендови: континуирана сопственост. Основана во 1875 година во Ле Брасус, Швајцарија, Audemars Piguet е единствената марка на луксузни часовници на нацијата, која не е распродадена на деловен партнери. Компанијата сè уште е во сопственост на семејствата на  Аудемарс и Едвард Пигет, оригиналните основачи.

5.Vacheron Constantin Patrimony 85180

Vacheron Constantin Patrimony 85180 е прекрасен часовник. Овој часовник е очигледно исклучително добро изработен,  вклучува чист и поедноставен дизајн, крајно пријатен за око.

4.Rolex Yacht-Master II

Ролекс е веројатно најпознатата марка во луксузни машки часовници и е одличен воведен часовник за новоуспешниот човек. Додека Ролекс е познат како швајцарски бренд, многумина се изненадени кога дознаа дека компанијата всушност започнала во Англија во 1905 година, од Ханс Вилсдорф и Алфред Дејвис.

Првпат понуден во 2007 година, Yacht-Master II има обвивка од не’рѓосувачки челик од 44 милиметри, што вклучува злато, типично за часовници на Rolex. Часовникот е аналоген со сино лице изработено од керамички материјал. Маркерите за час се 18-каратно злато со контрастно сина позадинска боја.

3.Blancpain Le Brassus Minute Repeater Carousel 0235-3631-55B

Carucel 0235-3631-55B на Blancpain Le Brassus Minute Repeater Carousel е совршен пример за часовниците создадени од Blancpain. Вклучува повторувач на рингишпил во минута со едноминутно летање рингишпил, за да обезбеди неспоредливи перформанси. Телото на часовникот е 18-каратно злато, со бело големо феу емајлско бирање кое обезбедува транспарентен поглед на внатрешните работи на часовникот. Телото е 15,35 милиметри на 45 милиметри и е обезбеден со кафеава алигаторска кожна лента. Ова е навистина неверојатен часовник и еден од нашите вистински фаворити.

2.Patek Philippe & Co. 5078R-001 – Rose Gold – Men – Grand Complications

5078R-001 – Златно розово – машки – Големите компликации не доаѓаат со цена од 11 милиони американски долари, но го нудат квалитетот поврзан со марката на компанијата.

1.Cartier 18k Rose Gold & Diamond Tank Anglaise Extra-Large Model

Тенкот  „Картие“ од 18к розово злато и дијамант , екстра-голем машки часовник, вреска луксуз. Часовникот е дизајниран со правоаголна кутија и лице. Дијаметарот на телото е 46 милиметри и изработен е од 18 каратно злато розево со дијамантска рамка. Вертикалната надворешност е обложена со два реда дијаманти на секоја страна од телото . Златната и дијамантската рамка се надоместува со прекрасно сребрено лакирано лице и механизам со сина часовна рака, кој исто така содржи механизам за датум на календарот.

Овој часовник е отпорен на вода до 100 метри и доаѓа со 5-годишна гаранција.

 

 

Читај повеќе

Последни објави

За една недела подигнати 86 непрописно паркирани возила од јавните површини

Во текот на изминатата недела (31.12.2020 – 07.01.2021 година) со специјалните возила пајак се отстранети вкупно 86 возила од јавните површини. Од вкупниот број...

Продолжуваат активностите од втората фаза од проектот за изградба на булеварот Босна и Херцеговина

Продолжуваат градежните активности за реализација на втората фаза од проектот за изградба на булеварот Босна и Херцеговина. Деновиве се врши асфалтирање на дел од...

Филипче: ГАК доби нова Дневна болница со медицинска опрема, се зајакнува капацитетот на установата

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, денеска беше во посета на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство по повод адаптиран нов простор за Дневната...

Милевски: Ги откриваме скриените атракции на Демир Хисар и Клос со поддршка на ЕУ

Со финансиска поддршка од ЕУ и Министерството за локална самоуправа, преку ИПА 2 Програмата за Прекугранична соработка меѓу Северна Македонија и Албанија преку проектот...

Владата обезбедени средства од буџетот за 5800 “фајзер” вакцини за Covid-19

Владата  го разгледа и усвои и Записникот од последниот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на...