Оваа храна е најбогата со протеини

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Колку протеин ви се потребни дневно?
Препорачаната дневна доза на протеини е помеѓу 46-63 грама за повеќето возрасни лица, при што бремените жени и доилки имаат потреба од до 65 грама протеини на ден.  Спортисти или други луѓе што сакаат да изградат мускулна маса, исто така, можеби ќе сакаат да консумираат повеќе протеини. Дневната вредност  за протеини е поставена на 50 грама на ден.

Листа на високопротеинска храна:

  1. Пилешки стек: на 100гр стек 32.1 гр протеин.
  2. Свински кременадли: на 100гр -31гр протеин.
  3. Туна: на 100гр туна – 29.9 гр протеин.
  4. Говедско месо: на 100гр говедско – 28,7 гр протеин.
  5. Тофу: на 100гр – 17,3 гр протеин.
  6. Леќа: на 100гр – 9гр протеин.
  7. Ниско маслен јогурт: на 100гр – 5.7гр протеин.
  8. Пармезан: на 100гр – 35.8 гр протеин.
  9. Семе од тиква: на 100гр – 29,8 гр протеин.
  10. Јајца: на 100гр – 12,6 гр протеин.

 

Читај повеќе

Последни објави

НР Кина ќе изгради 1000 училишта во Ирак

Премиерот на Ирак, Мустафа Ал Кадими во четвртокот присуствуваше на церемонијата за потпишување договори помеѓу ирачката и кинеската влада за изградба на 1.000 училишта...

Левичарот со хрватски корени, Габриел Бориќ е нов претседател на Чиле

Во неделата над осум милиони Чилеанци гласаа на претседателските избори во Чиле. Според чилеанската изборна служба „Сервел“, по обработени 96,75% од гласовите, Габриел Бориќ...

Левица Карпош со барање за пренос во живо на седниците на советот

По завршување на вториот круг од локалните избори во Општина Карпош, локалниот огранок на Левица во Карпош соопшти дека првото барање кое ќе го...

Димоски: Претседателот на советот треба да е од редовите на Левица

Карпошани новиот градоначалник ќе го одберат во вториот круг од изборите, откако во првиот ги избраа своите советници. Ниту една политичка партија нема мнозинство...

Ристовски: Карпош години наназад е плански и наменски уништувана и бетонизирана

Дарко Ристовски, кандидат за градоначалник на Општина Карпош од редовите на Левица, на својата официјална страна објави пост за (не)планското градење во Општина Карпош....