Оваа храна е најбогата со протеини

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Колку протеин ви се потребни дневно?
Препорачаната дневна доза на протеини е помеѓу 46-63 грама за повеќето возрасни лица, при што бремените жени и доилки имаат потреба од до 65 грама протеини на ден.  Спортисти или други луѓе што сакаат да изградат мускулна маса, исто така, можеби ќе сакаат да консумираат повеќе протеини. Дневната вредност  за протеини е поставена на 50 грама на ден.

Листа на високопротеинска храна:

  1. Пилешки стек: на 100гр стек 32.1 гр протеин.
  2. Свински кременадли: на 100гр -31гр протеин.
  3. Туна: на 100гр туна – 29.9 гр протеин.
  4. Говедско месо: на 100гр говедско – 28,7 гр протеин.
  5. Тофу: на 100гр – 17,3 гр протеин.
  6. Леќа: на 100гр – 9гр протеин.
  7. Ниско маслен јогурт: на 100гр – 5.7гр протеин.
  8. Пармезан: на 100гр – 35.8 гр протеин.
  9. Семе од тиква: на 100гр – 29,8 гр протеин.
  10. Јајца: на 100гр – 12,6 гр протеин.

 

Читај повеќе

Последни објави

,,Никогаш Северна, само Македонија” одекнува во Букурешт (ВИДЕО)

Се бројат часовите до историскиот натпревар помеѓу Македонија и Австрија. Букурешт е под опсада на македонските навивачи, а на неколку локации одекнува македонската песна.

Македонија има најубав дрес на Европско! (ВИДЕО)

Најпопуларниот американски спортски канал ESPN го прогласи за најубав дресот на македонската фудбалска реперезентација. Во конкуренција на дресовите на сите 24 репрезентации учесници на...

Еве зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија (ВИДЕО)

Од Турција ни пристигнува видео кое на најдобар начин прикажува зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија. Имено, како што може да се...

Левица – Карпош поднесе 280 жалби за предлог ДУП-от за Козле

Поднесени 280 жалби од Локалниот Огранок на Левица – Карпош во врска со усвојувањето на Деталниот урбанистички план за Козле, кој покрај што носи...

Со дофрлања и обвинувања за национализам Левица ја прекина седницата за Законот за државјанство (ВИДЕО)

После земањето збор од пратеникот Димитар Апасиев, во тензична атмосфера и дофрлања за нацизам од пратениците на тн албански блок, беше прекината расправата за...