- Advertisement -

TAG

vlada

Владата донираше на Арачиново половина милион евра за да се справи со короната

 На вчерашната седница на Владата на Република Македонија, донесена е одлука со која се одобруваат финансиски средства од 30.000.000 денари односно околу половина милион...

Владата реши да не ги затвара ски терените

Владата ги прифати и препораките на Комисијата во однос на Протоколот за безбедносни мерки КОВИД-19 за Ски Центри во Република Северна Македонија за измени...

Од 23-тата Владина седница: Донесена Одлука за постоење на кризна состојба во траење од 30 дена, почнувајќи од денеска

Владата на Република Северна Македонија на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита...

Не постои поважна работа од здравствениот аспект на кризата и прогласување на кризна состојба

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев по завршувањето на состанокот на Советот за безбедност, во изјава за медиумите ги потврди заложбите...

На премиерот Заев во Берлин му беше врачена престижната награда за човекови права за 2020 година.

На церемонијата организирана во негова чест од страна на фондацијата „Фридрих Еберт“ говореа голем број на европски политичари, кои истакнаа дека премиерот Заев покажа...

Премиерот Заев во телефонски разговор со Урсула фон дер Лајен: Извештајот на Европската комисија потврди дека Северна Македонија е подготвена за првата меѓувладина конференција...

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска имаше телефонски разговор со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.Во разговорот, на...

Од 20-тата седница на Владата: Утврден текстот на меморандумот за разбирање со Европската банка за обнова и развој за соработката за поддршка за членство...

Владата го разгледа и го усвои Меморандумот за разбирање помеѓу Владата на Република Северна Македонија и Европската банка за обнова и развој, кој се...

Магаре се појави пред Влада (ВИДЕО)

Утринава пред зградата на македонската влада на улицата Илинденска во Скопје се појави магаре кое е врзано за еден од сообраќајните знаци .Не е ...

Свеченостите по повод Денот на Републиката ќе се одржат во посебни услови

Организациониот одбор за прослава на празникот при Владата на Република Македонија, во координација со претседателот на Република Македонија и Собранието на Република Македонија за...

Последни објави

За маалскиот живот во Карпош 2 (ВИДЕО)

Каков бил маалскиот живот во Карпош 2? За вратарот Рамиз од Драмски, прекарите како Пики, Чомбе, Кокош, Чавки, Трендо, Коџак, за турнирите во табла...

Амбулантата во Козле – срам за македонското здравство

Најдобрата слика за состојбата на македонското здравство може да ја најдете во скопската населба Козле. Амбулантата која е изградена пред повеќе децении се наоѓа...

Дарко Ристовски – кандидат за градоначалник на Левица за Општина Карпош

Како истакнат активист за заштита на зеленилото и Водно, фокусот ќе му биде поставен на спречување на бетонизацијата и зазеленување на секој слободен простор.„Со...

Изгласан спорниот ДУП во Општина Карпош – нови згради наместо паркови

На вчерашната 60. редовна седница на Советот на Општина Карпош со мнозинство гласови на мнозинството во советот беше усвоена предлог-одлуката за донесување на Детален...

И во Козле има водопад (ВИДЕО)

Дождот кој четвртокот падна во Скопје уште еднаш ги покажа големите проблеми со кои се соочува градот. Пренатрупаноста со згради ја оптовари постоечката канализациона...