- Advertisement -

TAG

skopje

Украдени се повеќе од 30 дрвја покрај новоизградениот булевар Христијан Тодоровски Карпош во Бутел(ФОТО)

Изминативе денови украдени се повеќе од 30 дрвја покрај новоизградениот булевар Христијан Тодоровски Карпош во Бутел. Станува збор за садници кои се засадени во...

Кој го загадува Скопје во вечерните часови? (ФОТО)

Оваа фотографија е направена вчера 27 декември нешто по 23 часот од познатиот видиковец на Водно каде јасно се гледа како огромен густ чад...

Санкции за сопственици на локали во Карпош и Аеродром, работеле по дозволеното време

На 25.12.2020 во 18.55 часот на подрачје на Аеродором при извршена контрола на угостителски објект од полициски службеници на СВР Скопје во содејство со...

Нова велопатека на Парапунов

Градот Скопје денеска и официјално ја стави во употреба велосипедската патека на улицата Никола Парапунов која беше реконструирана оваа есен, како дел од градежната...

Во понеделник и вторник посебен режим на сообраќај на подрачјето на Скопје

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека на 21 и 22.12.2020 (понеделник и вторник), поради официјална посета на странска делегација на Република Северна...

Затворен кафе-барот Мош во Скопје поради непочитување на ковид мерките и работење по 21 часот(ВИДЕО)

На 17.12.2020 во 22.30 часот, во координација со Државниот пазарен инспекторат, полициски службеници од СВР Скопје извршиле контрола во угостителски објект на ул„Дебарца“ во...

Прв црвен дрворед во Скопје на булеварот 8.Септември

Нов дрворед со околу 100 листопадни дрвја и 1.100 нискостеблести растенија со црвени листови деновиве е формиран по должината на булеварот 8.Септември, во есенската...

Отстранета уште една нелегална градба во Општина Центар- цел комплекс на водно нелегален!

Денес, Секторот за инспекциски работи отстранува еден ресторан со санитарен јазол и шанк на ул. Славејко Арсов на Водно. Апелирам уште еднаш, инвеститорите и сопствениците...

660 санкции за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие (12/13.12.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за не носење лична заштита на лице,...

357 санкционирани возачи во Скопје, 36 без возачка дозвола

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (12.12.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот Само на територијата на град...

Последни објави

Мостот Обединети Нации не е безбеден за пешаците и велосипедистите

Левица Карпош на својата Фејсбук страница објави фотографија од очајната состојба во која се наоѓа мостот Обединети Нации кој го поврзува Влае со останатиот...

За маалскиот живот во Карпош 2 (ВИДЕО)

Каков бил маалскиот живот во Карпош 2? За вратарот Рамиз од Драмски, прекарите како Пики, Чомбе, Кокош, Чавки, Трендо, Коџак, за турнирите во табла...

Амбулантата во Козле – срам за македонското здравство

Најдобрата слика за состојбата на македонското здравство може да ја најдете во скопската населба Козле. Амбулантата која е изградена пред повеќе децении се наоѓа...

Дарко Ристовски – кандидат за градоначалник на Левица за Општина Карпош

Како истакнат активист за заштита на зеленилото и Водно, фокусот ќе му биде поставен на спречување на бетонизацијата и зазеленување на секој слободен простор.„Со...

Изгласан спорниот ДУП во Општина Карпош – нови згради наместо паркови

На вчерашната 60. редовна седница на Советот на Општина Карпош со мнозинство гласови на мнозинството во советот беше усвоена предлог-одлуката за донесување на Детален...