- Advertisement -

TAG

ohrid

Парче историја – Охрид во 1973 година (ВИДЕО)

Во 70-те години популарна емисија за авантуристите била "Градови" која се емитувала на сите јазици на народностите на Југославија.Во 1973 година на Телевизија Скопје,...

Охридското езеро на пат кон пресушување?(ФОТО)

Што ли се случува со Охридското езеро кое по скоро направените фотографии личи дека секој ден се повеќе и повеќе се повлекува и има...

Општина Охрид ќе изработува урбанистички планови на селата

Градоначалникот Константин Георгиески, заедно со претставници од Секторот за урбанизам, вчера остварија средба со планерските куќи кои беа избрани на тендер за изработка на...

Во Трпејца по трет пат ќе се одржи „Уметничка колонија“

Здружението  „За Трпејца со љубов“ најавува  дружба на неколку уметници од Охрид и Скопје.– Идејата ни беше како и минатата година и оваа во...

Охрид: Нова фасада во ОЕМУЦ ,,Св. Наум Охридски”

Започна реализацијата на проектот за  поставување на најсовремена енергетски ефикасна фасада на објектот од ОЕМУЦ „ Св. Наум Охридски“. Станува збор за инвестиција  на...

Последни објави

Апасиев: Заев за утре спрема конечно внатрешно обезличување на македонскиот народ!

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев, денеска на својот фејсбук-профил објави план за тоа како Владата на ДУИ и СДСМ утре преку Собранието ќе ја...

Општина Карпош за дезинфекција на мобилни телефони склучила договор од 51.920 денари

Политичката партија Левица преку локалниот огранок во Општина Карпош реагираше по повод договорот на Општина Карпош за купување средство за дезинфекција на мобилни телефони.Како...

Гром удри на плажа во Охрид – над 10 лица со последици од ударот

Денеска околу 15 часот на плажата „Оревче“ во близина на Градиште удрил гром при што повредени се две лица, а други 13 се пожалиле...

Изгласан нов ДУП – во Карпош ќе се гради бензинска станица

 На 58. седница на Советот на Општина Карпош која се одржа во четвртокот беа усвоени два предлог Детални урбанистички планови. Едниот од нив се...

Крмов: Или има Устав или нема – ова не е пазар!

Пратеникот Борислав Крмов, во одговор на провокативно прашање, го објасни кршењето на Уставот и законот од страна на собранискиот спикер Талат Џафери, поради тоа...