- Advertisement -

TAG

левица

Крмов: Или има Устав или нема – ова не е пазар!

Пратеникот Борислав Крмов, во одговор на провокативно прашање, го објасни кршењето на Уставот и законот од страна на собранискиот спикер Талат Џафери, поради тоа...

Левица: Референдумот беше за НАТО-вска Северна, а не за Европска Македонија

Денешното неусвојување на преговарачката рамка од страна на Советот на ЕУ претставува тотален пораз и фијаско за килавата македонска дипломатија. Изминативе триесет, а особено...

Левица: Од образованието не остана ништо освен проблеми

 Левица со реакција за состојбите во образовниот систем. Целосната реакција ја пренесуваме во продолжение.Состојбите кои со години беа игнорирани и криени под килимче и...

Диктатура е наложување задачи од власта без обезбедување услови и можности за истите

Диктатурата се оцртува во легитимитетот и објективната (материјална) оправданост за репресија на државниот апарат. Односно, во лицемерието на власта да на своите поданици наложува исполнување...

Апасиев поднесе кривични пријави против оние кои му се закануваа

Денес, претседателот на Политичката партија Левица и пратеник во Собранието на РМ - проф. д-р Димитар Апасиев, заедно со неговиот адвокатски тим, во архивата...

Левица: Три недели Владата доци со резултатите од конкурсот за студентски легла

Политичката партија Левица со реакција за доцнењето на Владата со резултатите од конкурсот за студентски легла. Реакцијата на Левица следи во продолжение.На само три...

Апасиев: Ако сакате да уништите една нација, започнете со образованието – Вие тоа на дело го практицирате!

На собраниската седница за измените на Законите за основно и средно образование, се обрати и пратеникот Димитар Апасиев, лидер на Левица. Тој образложи дека...

Левица: За зградата што изгоре биле издвоени 80.000 евра за реконструкција во 2019 година!

„Иако измина една недела откако во пожар беа уништени канцелариите и архивата на Државниот инспекторат за животна средина поради несоодветна инсталација, сѐ уште нема...

Дали „Брако” во сопственост на Анѓушев незаконски го присвојува движниот имот од „Каст Инвест”?

Левица објави реакција по повод незаконското присвојување на движниот имот на пропаднатата фирма Каст Инвест во сопственост на Кочо Анѓушев. Реакцијата во целост ја...

Последни објави

Апасиев: Заев за утре спрема конечно внатрешно обезличување на македонскиот народ!

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев, денеска на својот фејсбук-профил објави план за тоа како Владата на ДУИ и СДСМ утре преку Собранието ќе ја...

Општина Карпош за дезинфекција на мобилни телефони склучила договор од 51.920 денари

Политичката партија Левица преку локалниот огранок во Општина Карпош реагираше по повод договорот на Општина Карпош за купување средство за дезинфекција на мобилни телефони.Како...

Гром удри на плажа во Охрид – над 10 лица со последици од ударот

Денеска околу 15 часот на плажата „Оревче“ во близина на Градиште удрил гром при што повредени се две лица, а други 13 се пожалиле...

Изгласан нов ДУП – во Карпош ќе се гради бензинска станица

 На 58. седница на Советот на Општина Карпош која се одржа во четвртокот беа усвоени два предлог Детални урбанистички планови. Едниот од нив се...

Крмов: Или има Устав или нема – ова не е пазар!

Пратеникот Борислав Крмов, во одговор на провокативно прашање, го објасни кршењето на Уставот и законот од страна на собранискиот спикер Талат Џафери, поради тоа...