- Advertisement -

TAG

kultura

45. MOT 2020 се отвора со премиера на „Универзална во пламен – трагедија во шест декади“

45-то издание на Млад отворен театар ќе се одржи од 24 ноември до 3 декември, со претстави во живо и фестивалски онлајн претставувања. Ќе...

МКЦ стана дел од големиот европски проект – SCENERGIES

МКЦ во 2020 година стана дел од уште еден голем европски проект, SCENERGIES, кој се базира на градење одржливи стратегии за креативни меѓународни активности...

ВИРТУЕЛНА ИЗЛОЖБА: НОВИ СУВЕНИРИ ЗА СТАРАТА СКОПСКА ЧАРШИЈА

ВИРТУЕЛНА ИЗЛОЖБА: НОВИ СУВЕНИРИ ЗА СТАРАТА СКОПСКА ЧАРШИЈАНа изложбата се презентирани резултатите од Конкурсот за откуп на идејно-обликовни решенија за изработка на прототип на...

Во Културно-информативниот центар во Софија ќе биде отворена изложба на Иво Пецов

Во Културно-информативниот центар на Република Северна Македонија во Софија утре (20 октомври) ќе биде отворена изложбата „Метафизички слики“ од Иво Пецов. На изложбата ќе...

Концерт посветен на Ана Липша Тофовиќ на отворањето на 60-то издание на „Охридско лето“

На  сцената на Античкиот театар  на 4 август со концертот на арии насловен како ,,Вокални бисери – по стапките на Ана Липша“  во изведба...

Затворен 50. Републички фестивал на народни песни и игри “Илинденски денови“

Во Пациото на Завод и Музеј во Битола, синоќа свечено беше затворен 50. Републички фестивал на народни песни и игри “Илинденски денови“, онака како...

Летна кинопрограма на Кинотеката

Од 10-13 јули, Кинотеката на Северна Македонија ќе ја реализира летната кинопрогарама со проекција на филмови во дворот на установата.Од Кинотеката најавуваат 4 дневен настан со 4 современи европски филмови...

Последни објави

Апасиев: Заев за утре спрема конечно внатрешно обезличување на македонскиот народ!

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев, денеска на својот фејсбук-профил објави план за тоа како Владата на ДУИ и СДСМ утре преку Собранието ќе ја...

Општина Карпош за дезинфекција на мобилни телефони склучила договор од 51.920 денари

Политичката партија Левица преку локалниот огранок во Општина Карпош реагираше по повод договорот на Општина Карпош за купување средство за дезинфекција на мобилни телефони.Како...

Гром удри на плажа во Охрид – над 10 лица со последици од ударот

Денеска околу 15 часот на плажата „Оревче“ во близина на Градиште удрил гром при што повредени се две лица, а други 13 се пожалиле...

Изгласан нов ДУП – во Карпош ќе се гради бензинска станица

 На 58. седница на Советот на Општина Карпош која се одржа во четвртокот беа усвоени два предлог Детални урбанистички планови. Едниот од нив се...

Крмов: Или има Устав или нема – ова не е пазар!

Пратеникот Борислав Крмов, во одговор на провокативно прашање, го објасни кршењето на Уставот и законот од страна на собранискиот спикер Талат Џафери, поради тоа...