СКАНДАЛОЗНО: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ одобрија изградба на автопати без тендер!

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

На вчерашната седница на Комисијата за финансирање и буџет беше одобрен предлог-законот според кој компанијата „Бехтел и Енка“ ќе гради автопати во Република Македонија без при тоа да се спроведува тендерска постапка.

За ова реагираше Политичката партија Левица чија реакција ја пренесуваме во целост во продолжение.

Во текот на вчерашниот ден, на Комисијата за финансирање и буџет, помина контроверзниот Предлог-закон, со кој се предвидува американско-турскиот конзорциум „Бехтел и Енка“ да ги гради автопатите од Коридор 8 и 10 без тендер, со директна спогодба со Владата.

Власта планира граѓаните да ги задолжи за уште кредити, каде ексклузивитет добива компанија позната по високи цени, корупција и нетранспарентност, при што законот го носи во скратена постапка. Со оглед на тоа дека претседател на Комисијата за финансирање и буџет е пратеникот од опозицијата, Тимчо Муцунски, ваквата здружена зделка делува како уште едно задоволување на апетитите на таканаречените стратешки партнери и нивниот капитал. На самото потпишување на контроверзниот Меморандум помеѓу Владата и „Бехтел и Eнка“ пред неколку месеци присуствуваше и амбасадорката на САД, Кејт Брнз.

Американско-турскиот конзорциум го следат низа коруптивни скандали, како тој во Романија каде проектот траеше 10 години, проследен со одложувања, спорови, меѓусебни обвинувања за уцени и корупција. Финалниот резултат беше за добиени 64% од парите, „Бехтел и Енка“ реализира 12,5% од договорот.

Сепак, најдраматична е изградбата на автопатот за поврзување на Косово со Албанија, каде првичната цена од 300 милиони евра достигна висина од неверојатни 1.100.000 милиони евра! Очигледно, во овој случај се докажа премисата дека „која држава бомбардира, таа држава после ги добива договорите.“

Во македонскиот случај, дека се работи за еклатантен пример на висока корупција, покажува и делот каде е предвидено делумно или целосно да не важи домашното законодавство. Заедничкото одобрување од страна на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ на ваков скандалозен проект покажува дека за овие две партии, единствените црвени линии се интересите на странскиот фактор и неговиот капитал.

Јавниот интерес и добробитот на државата е од секундарно значење, секогаш кога истите ќе дојдат во контрадикција со геостратешките интереси на „стратешките партнери“.

 

ПОЛИТИЧКА ПАРТИЈА ЛЕВИЦА
6 јули, 2021

Читај повеќе

Последни објави

НР Кина ќе изгради 1000 училишта во Ирак

Премиерот на Ирак, Мустафа Ал Кадими во четвртокот присуствуваше на церемонијата за потпишување договори помеѓу ирачката и кинеската влада за изградба на 1.000 училишта...

Левичарот со хрватски корени, Габриел Бориќ е нов претседател на Чиле

Во неделата над осум милиони Чилеанци гласаа на претседателските избори во Чиле. Според чилеанската изборна служба „Сервел“, по обработени 96,75% од гласовите, Габриел Бориќ...

Левица Карпош со барање за пренос во живо на седниците на советот

По завршување на вториот круг од локалните избори во Општина Карпош, локалниот огранок на Левица во Карпош соопшти дека првото барање кое ќе го...

Димоски: Претседателот на советот треба да е од редовите на Левица

Карпошани новиот градоначалник ќе го одберат во вториот круг од изборите, откако во првиот ги избраа своите советници. Ниту една политичка партија нема мнозинство...

Ристовски: Карпош години наназад е плански и наменски уништувана и бетонизирана

Дарко Ристовски, кандидат за градоначалник на Општина Карпош од редовите на Левица, на својата официјална страна објави пост за (не)планското градење во Општина Карпош....