Што се крие зад знакот на Алфа Ромео?

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Невообичаен, привлечен и оригинален дизајн, такви епитети има знакот на Алфа Ромео најфамозниот италијански авто бренд покрај Ферари. Спортскиот карактер и префиентоста на оваа марка може да се огледа и во знакот. Креатор на ова ремек дело е италијанскиот калграф Романо Катанео кој првичната верзија на знакот на Алфа Ромео ја нацртал во 1910 година.

Кружна основа, поделена на два дела со средна вертикала. На десната страна змија која држи дете, а на левата страна крстот зашттник на позната италијанска фамилија Сфорца и заштитен знак на Милано. Тоа биле елементите на првиот знак на Алфа Ромео кој со одредени редизајни се задржа и денес.

Во 1918 година фабриката Алфа Ромео ја купува Нокола Ромео и токму тогаш се случува првата измена на знакот односно тогаш е додаден текстот “Алфа Ромео Милано” во сина позадина и очила на кралското семејство од Савоја. Следната промена се случува 1925 година кога Алфа Ромео го освојува светскиот шампионат и токму тогаш е додаден и ловоровиот венец.

Следните две промени се случуваат 1946 година и 1970 година. Во првиот случај повод бил програлсувањето на Италија за Република кога кралските очила се заменети со едноставни линии, а во вториот случај направен е мал редизајн по повод отворање на новата фабрика на Алфа во Наполи.

Последната ситна промена е направена минатата година од кога според Серџо Маркионе започнува нова ера на Алфа Ромео. Редизајнираната Џулијета и Мито како и новите Џулија и Стелвио ја имаа честа да го носат новиот знак на Алфа Ромео.

The Alfa Romeo badge and its symbolism | anapophist

Читај повеќе

Последни објави

,,Никогаш Северна, само Македонија” одекнува во Букурешт (ВИДЕО)

Се бројат часовите до историскиот натпревар помеѓу Македонија и Австрија. Букурешт е под опсада на македонските навивачи, а на неколку локации одекнува македонската песна.

Македонија има најубав дрес на Европско! (ВИДЕО)

Најпопуларниот американски спортски канал ESPN го прогласи за најубав дресот на македонската фудбалска реперезентација. Во конкуренција на дресовите на сите 24 репрезентации учесници на...

Еве зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија (ВИДЕО)

Од Турција ни пристигнува видео кое на најдобар начин прикажува зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија. Имено, како што може да се...

Левица – Карпош поднесе 280 жалби за предлог ДУП-от за Козле

Поднесени 280 жалби од Локалниот Огранок на Левица – Карпош во врска со усвојувањето на Деталниот урбанистички план за Козле, кој покрај што носи...

Со дофрлања и обвинувања за национализам Левица ја прекина седницата за Законот за државјанство (ВИДЕО)

После земањето збор од пратеникот Димитар Апасиев, во тензична атмосфера и дофрлања за нацизам од пратениците на тн албански блок, беше прекината расправата за...