Се е договорено: Ливерпул добива одлично засилување од 43 милиони евра!

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Многу брзо откако вчера се појави како можен следен трансфер на Ливерпул, денес има дополнување – Ливерпул го договори Диого Жота од Вулвс!

Од Островот утрово пристигнува вест дека Ливерпул завршил се и Жота за 43 милиони евра ќе биде нивно ново засилување по Тијаго Алкантара. Личните услови се договорени, засега е објавено само дека Жота ќе стави потпис на петгодишен договор, а клубовите постигнале договор за споменатата сума. Се чека само потписот и промоцијата, односно сликата со дресот.

Сега триото Салах, Фирмино и Мане добива конкуренција и поддршка. Португалецот може да игра по страничните позиции во нападот и во шпицот. Претходно Ливерпул ја засили и конкуренцијата на левата бековска позиција кај Енди Робертсон, за таа позиција пристигна Гркот Костас Вимикас.

Додека Жота и Цимикас се свесни дека на „Енфилд“ доаѓаат да одговорат на барањата на Клоп кога тој ќе смета дека е потребно, Алкантара сигурно се очекува да биде дел од првиот тим. Без конкуренција 29 годишниот Шпанец е најкреативниот фудбалер на Ливерпул во средината.

Да се вратиме на Жота. Неговото доаѓање извесно најавува неколку излезни трансфери. За почеток може да замине Џердан Шаќири, а ќе видиме каде ќе одат Хари Вилсон и Рајан Брустер. Овие троцја тешко дека ќе имаат некоја минутажа во случај да останат.

Мора да се признае дека „црвените“ за 86 милиони евра успеаа да доведат две одлични засилувања (Жота и Алкантара).

 

 

 

 

Извор:Спортски

Повеќе спортски вести на:https://sportski.mk

Читај повеќе

Последни објави

,,Никогаш Северна, само Македонија” одекнува во Букурешт (ВИДЕО)

Се бројат часовите до историскиот натпревар помеѓу Македонија и Австрија. Букурешт е под опсада на македонските навивачи, а на неколку локации одекнува македонската песна.

Македонија има најубав дрес на Европско! (ВИДЕО)

Најпопуларниот американски спортски канал ESPN го прогласи за најубав дресот на македонската фудбалска реперезентација. Во конкуренција на дресовите на сите 24 репрезентации учесници на...

Еве зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија (ВИДЕО)

Од Турција ни пристигнува видео кое на најдобар начин прикажува зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија. Имено, како што може да се...

Левица – Карпош поднесе 280 жалби за предлог ДУП-от за Козле

Поднесени 280 жалби од Локалниот Огранок на Левица – Карпош во врска со усвојувањето на Деталниот урбанистички план за Козле, кој покрај што носи...

Со дофрлања и обвинувања за национализам Левица ја прекина седницата за Законот за државјанство (ВИДЕО)

После земањето збор од пратеникот Димитар Апасиев, во тензична атмосфера и дофрлања за нацизам од пратениците на тн албански блок, беше прекината расправата за...