Сакате половен и квалитетен автомобил? Овие 10 половни автомобили се прав избор!

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Германската Асоцијација за Техничка Инспекција, попозната по кратенката TÜV (Technischer Überwachungsverein) направи рангирање на најдобрите половни автомобили во однос на најмалку регистрирани дефекти. Станува збор за автомобили чија старост е од 10 до 11 години.

При тоа, доколку планирате да купите половен автомобил, најдобра инвестиција би ви бил Porsche 911 со поминати околу 78 илјади километри. Кај овој автомобил со оваа километража регистрирани се околу 10,4%.

На листата има дури четири модели на Toyota. Така на втората позиција е Toyota Corolla Verso со 15,8% при 133 илјади поминати километри. На листата се наоѓаат и Toyota RAV4, Toyota Avensis и Toyota Corolla.

На третата позиција со регистрирани 17,4% е Mercedes-Benz SLK, а од европските производители место има само уште за Audi TT.

1.Porsche 91110.4%78 000 km
2.Toyota Corolla Verso15.8%133 000 km
3.Mercedes-Benz SLK17.4%93 000 km
4.Toyota RAV417.8%115 000 km
5.Honda CRV18.0%129 000 km
6.Toyota Avensis18.1%137 000 km
7.Audi TT18.2%110 000 km
8.Ford Fusion18.3%101 000 km
9.Toyota Corolla18.8%116 000 km
10.Mazda 218.9%99 000 km

 

Ако пак планирате да купувате автомобил со поминати помалку од 100 илјади километри тогаш во никој случај тоа не треба да биде Hyundai Atos, Smart Fortwo, Renault Modus, Kia Picanto, Fiat Punto и Ford Ka. Кај овие автомобили се регистрирани најголем број на дефекти до поминати 100 илјади километри.

Од друга страна, најголем број на дефекти или околу 42% се забележани кај Mercedes-Benz M со поминати 164 илјади км. На дното се наоѓаат уште и Kia Sorento, Renault Laguna, Alfa Romeo 147 и Chevrolet Matis.

 

Читај повеќе

Последни објави

За една недела подигнати 86 непрописно паркирани возила од јавните површини

Во текот на изминатата недела (31.12.2020 – 07.01.2021 година) со специјалните возила пајак се отстранети вкупно 86 возила од јавните површини. Од вкупниот број...

Продолжуваат активностите од втората фаза од проектот за изградба на булеварот Босна и Херцеговина

Продолжуваат градежните активности за реализација на втората фаза од проектот за изградба на булеварот Босна и Херцеговина. Деновиве се врши асфалтирање на дел од...

Филипче: ГАК доби нова Дневна болница со медицинска опрема, се зајакнува капацитетот на установата

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, денеска беше во посета на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство по повод адаптиран нов простор за Дневната...

Милевски: Ги откриваме скриените атракции на Демир Хисар и Клос со поддршка на ЕУ

Со финансиска поддршка од ЕУ и Министерството за локална самоуправа, преку ИПА 2 Програмата за Прекугранична соработка меѓу Северна Македонија и Албанија преку проектот...

Владата обезбедени средства од буџетот за 5800 “фајзер” вакцини за Covid-19

Владата  го разгледа и усвои и Записникот од последниот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на...