Роботот „Фјодор“ учи наследник да работи на Меѓународната вселенска станица

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Андроидот „Фјодор“, кој престојуваше во вселената, ќе се користи за тестирање технологии кои подоцна ќе бидат применувани врз новиот руски вселенски робот. За ова пишува новинската агенција РИА „Новости“ повикувајќи се на творците на „Фјодор“ од научно-производственото претпријатие „Андроидна техника“ од Магниторск.

„Роботот „Фјодор“ во иднина ќе се користи во својство на една од технолошките макети при работата над проектот „Теледроид“, вели извршниот директор на „Андроидна техника“ Евгениј Дудоров. Станува збор за проект на создавање роботски систем од антропоморфен тип кој треба да работи на површината на Меѓународната вселенска станица и да извршува низа технолошки операции. На „Фјодор“ ќе се тестираат технологиите за новиот робот.

Првиот робот-космонаут во светската историја „Фјодор“ престојуваше во вселената во август минатата година во состав на екипажот на вселенскиот брод „Сојуз МС-14“. На Меѓународната вселенска станица тестираше низа нови технологии, меѓу другото, и оние со управување на движењето со помош на екзоракавица, а на почетокот на септември се врати на Земјата.

Една од специфичностите на новиот проект „Теледроид“ во чии рамки е создаден антропоморфен робот кој ќе работи на надворешната површина на МВС е што тој нема да има подвижни нозе. Идејниот и технички проект е завршен, а роботот ќе биде испратен во вселената 2024 година.

Веста е преземена од mk.rbth.com

Читај повеќе

Последни објави

За една недела подигнати 86 непрописно паркирани возила од јавните површини

Во текот на изминатата недела (31.12.2020 – 07.01.2021 година) со специјалните возила пајак се отстранети вкупно 86 возила од јавните површини. Од вкупниот број...

Продолжуваат активностите од втората фаза од проектот за изградба на булеварот Босна и Херцеговина

Продолжуваат градежните активности за реализација на втората фаза од проектот за изградба на булеварот Босна и Херцеговина. Деновиве се врши асфалтирање на дел од...

Филипче: ГАК доби нова Дневна болница со медицинска опрема, се зајакнува капацитетот на установата

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, денеска беше во посета на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство по повод адаптиран нов простор за Дневната...

Милевски: Ги откриваме скриените атракции на Демир Хисар и Клос со поддршка на ЕУ

Со финансиска поддршка од ЕУ и Министерството за локална самоуправа, преку ИПА 2 Програмата за Прекугранична соработка меѓу Северна Македонија и Албанија преку проектот...

Владата обезбедени средства од буџетот за 5800 “фајзер” вакцини за Covid-19

Владата  го разгледа и усвои и Записникот од последниот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на...