Рама: Не сум ѝ подарил на Грција дел од албанското море

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Премиерот на Албанија Еди Рама се најде на мета на опозиционите лидери во земјата откако се појавија натписи според кои Рама ѝ подарил на Грција дел од морската територија која припаѓа на Албанија.

Ваквите гласини веднаш ги демантираше Рама кој со статус на својот официјален Фејсбук профил се обиде да ја смири ситуацијата.

“Дали сте виделе потпишани и со печат официјализирани документи за ова море што сум им го продал или подарил? Не, не сте виделе, бидејќи не постои.” пишува Рама.

Тој напиша и дека е невозможно да има таков договор со потпис и печат, а тој да не знае, и дека не може да поддржи нешто што би го загрозил националниот интерес на земјата.

Грција оспорува 12 мијли од територијалните води на Албанија во Јонското Море. За ова јавно на говорница во Атина говореше и неговиот грчки колега.

Читај повеќе

Последни објави

Левица Карпош со барање за пренос во живо на седниците на советот

По завршување на вториот круг од локалните избори во Општина Карпош, локалниот огранок на Левица во Карпош соопшти дека првото барање кое ќе го...

Димоски: Претседателот на советот треба да е од редовите на Левица

Карпошани новиот градоначалник ќе го одберат во вториот круг од изборите, откако во првиот ги избраа своите советници. Ниту една политичка партија нема мнозинство...

Ристовски: Карпош години наназад е плански и наменски уништувана и бетонизирана

Дарко Ристовски, кандидат за градоначалник на Општина Карпош од редовите на Левица, на својата официјална страна објави пост за (не)планското градење во Општина Карпош....

Детското игралиште во Нерези како во Чернобил (ФОТО)

Детското игралиште во Средно Нерези повеќе наликува како на игралиште во Чернобил отколку од населба во Општина Карпош. Левица Карпош на својот официјален Фејсбук...

Димоски: Се фалат кој ја има бетонизирано помалку Општина Карпош

Државниот Завод за статистика го објави месечниот извештај за издадени одобренија за градење за јули годинава. Според истиот, најмногу одобренија во скопскиот регион се...