Прилеп: Се менува водоводната мрежа на улицата „Георге Георгиу – Деж“ во населбата „Ѓогдере“

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски и директорот на ЈКП
„Водовод и канализација“, Емил Јанески, извршија увид во градежните работи за
промена на водоводната мрежа на улицата „Георге Георгиу – Деж“, во урбаната
заедница „Ѓогдере“.

„Старата поцинкувана мрежа се заменува со полиетиленска, а благодарение на ЈКП
‘Водовод и канализација’, во најголемиот дел од градот променета е и водоводната,
и канализационата мрежа. Денеска разговаравме со жителите од урбаната
заедница и се договоривме што е тоа што треба да се направи сега, а што во
периодот кој следи. Ние сме тука за нив, постоиме за граѓаните и секогаш заедно ќе
ги решаваме потребите и приоритетите на сите урбани заедници“, изјави
градоначалникот Јованоски.

Проблемот со квалитетот на водата за пиење кој го имаа жителите од улицата
„Георге Георгиу – Деж“, што се должеше на застареноста на водоводната мрежа,
беше причина ЈКП „Водовод и канализација“ да пристапи кон нејзина комплетна
замена.

„Цевките се стари 50-60 години, тие се поцинкувани, а нема ниту циркулација на
водниот режим. Од тие причини, јавното комунално претпријатие изведува нова
полиетиленска линија на улицата ‘Георге Георгиу – Деж’ во должина од 140 метра,
или заедно со 19-те куќни приклучоци, околу 200 метра. Истовремено, ќе биде
реконструирана и улицата ‘Брегалничка’, а на улицата ‘Климент Охридски’ ќе биде
заменета старата азбестно-бетонска линија со нова полиетиленска. Истовремено,
таа ќе биде продолжена за уште 70 метра се’ до улицата ‘Никола Вапцаров’, за да
може да се обезбеди циркулација на водниот режим, со што граѓаните од овој дел
на градот ќе имаат квалитетна вода за пиење“, истакна првиот човек на ЈКП
„Водовод и канализација“, Емил Јанески.

Читај повеќе

Последни објави

,,Никогаш Северна, само Македонија” одекнува во Букурешт (ВИДЕО)

Се бројат часовите до историскиот натпревар помеѓу Македонија и Австрија. Букурешт е под опсада на македонските навивачи, а на неколку локации одекнува македонската песна.

Македонија има најубав дрес на Европско! (ВИДЕО)

Најпопуларниот американски спортски канал ESPN го прогласи за најубав дресот на македонската фудбалска реперезентација. Во конкуренција на дресовите на сите 24 репрезентации учесници на...

Еве зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија (ВИДЕО)

Од Турција ни пристигнува видео кое на најдобар начин прикажува зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија. Имено, како што може да се...

Левица – Карпош поднесе 280 жалби за предлог ДУП-от за Козле

Поднесени 280 жалби од Локалниот Огранок на Левица – Карпош во врска со усвојувањето на Деталниот урбанистички план за Козле, кој покрај што носи...

Со дофрлања и обвинувања за национализам Левица ја прекина седницата за Законот за државјанство (ВИДЕО)

После земањето збор од пратеникот Димитар Апасиев, во тензична атмосфера и дофрлања за нацизам од пратениците на тн албански блок, беше прекината расправата за...