Пред 9 години Македонија го освои четвртото место на Евробаскетот во Литванија

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

На денешен ден пред точно 9 години кошаркарите на Македонија го остварија најголемиот успех во историјата на кошарката на Македонија освојуваќи го четвртото место.

Иако бајката стартуваше на 31 август со пораз од Црна Гора, кошаркарите на Македонија предводени од популарниот Борче остварија четири победи по ред во групната фаза победувајќи ги репрезентациите на Хрватска, Грција, Финска и Босна и Херцеговина.

Благодарение на овие победи и победата над Грција, репрезентацијата на Македонија во групата “Ц” заврши на првата позиција со 9 поени.

Одличните игри продолжија и во втората фаза каде Македонија најпрво триумфираше над Грузија со 65-63, а потоа ја потопи и Словенија со 68-59. Единствениот пораз во оваа втора фаза беше од Русија и тоа со 63-61.

Најголемиот успех е победата над Литванија во 1/4 финалето од турнирот. Во Каунас, пред 15 илјади гледачи домаќините Литванија беа поразени со 67-65. Овој натпревар исполнет со адреналин останува запаметен и по реакцијата на Илиевски “Леле луѓе што направивме!”

Во полуфиналето следеше пораз од Шпанија од 92-80, најголем на Македонија на овој турнир. Иако на еден чекор до историска бронза, сепак Македонија беше сопрана во натпреварот за третото место од Русија која беше поуспешна со 72-68.

На крајот Македонија заврши на четвртата позиција, зад Шпанија, Франција, Русија, но пред Литванија, Грција, Словенија, Србија, Германија, Турција, Хрватска …

Читај повеќе

Последни објави

,,Никогаш Северна, само Македонија” одекнува во Букурешт (ВИДЕО)

Се бројат часовите до историскиот натпревар помеѓу Македонија и Австрија. Букурешт е под опсада на македонските навивачи, а на неколку локации одекнува македонската песна.

Македонија има најубав дрес на Европско! (ВИДЕО)

Најпопуларниот американски спортски канал ESPN го прогласи за најубав дресот на македонската фудбалска реперезентација. Во конкуренција на дресовите на сите 24 репрезентации учесници на...

Еве зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија (ВИДЕО)

Од Турција ни пристигнува видео кое на најдобар начин прикажува зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија. Имено, како што може да се...

Левица – Карпош поднесе 280 жалби за предлог ДУП-от за Козле

Поднесени 280 жалби од Локалниот Огранок на Левица – Карпош во врска со усвојувањето на Деталниот урбанистички план за Козле, кој покрај што носи...

Со дофрлања и обвинувања за национализам Левица ја прекина седницата за Законот за државјанство (ВИДЕО)

После земањето збор од пратеникот Димитар Апасиев, во тензична атмосфера и дофрлања за нацизам од пратениците на тн албански блок, беше прекината расправата за...