Познати се кандидатите за “Светски автомобил на годината” за 2021 година

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Жирито за избор на Светски автомобил на годината за 2021 година ја објави листата на кандидати кои учествуваат во овој избор. Како и претходните години така и оваа година, номинацијата и наградите ќе се доделуваат во неколку категории и тоа Luxury, Performance, Green и Urban Car of the Year.

Во продолжение се прикажани сите номинирани автомобили по категории:

2021 World Car of the Year

Audi A3

BMW 2 Series Gran Coupe

BMW 4 Series

Citroen C4 / e-C4

Ford Escape / Kuga

Genesis G80

Honda Jazz / Fit

Honda-e

Hyundai Elantra / Avante

Hyundai i10 / Grand i10

Hyundai i20

Kia K5 / Optima

Kia Sonet

Kia Sorento

Mazda MX-30

Mercedes-Benz GLA

Nissan Rogue / X-Trail

Seat Leon

Škoda Octavia

Toyota Highlander

Toyota Sienna

Toyota Venza / Harrier

Toyota Yaris / Yaris Cross

Volkswagen ID.4

2021 World Luxury Car

Aston Martin DBX

BMW X6

Genesis GV80

Land Rover Defender

Polestar 2

Tesla Model Y

Toyota Mirai

Volvo XC40 Recharge P8 AWD

2021 World Performance Car

Audi RS Q3

Audi RS Q8

BMW Alpina XB7

BMW M2 CS

BMW X5 M / X6 M

Hyundai Veloster N

Mercedes-AMG GLS 63

Mini John Cooper Works GP

Porsche 718 GTS 4.0

Porsche 911 Turbo

Toyota GR Yaris

2021 World Urban Car

Honda Jazz / Fit

Honda-e

Hyundai i10 / Grand i10

Hyundai i20

Kia Sonet

Toyota Yaris / Yaris Cross

Победниците по категории ќе бидат соопштение на 31 март седната година во рамките на саемот за автомобили во Њујорк. За потсетување, овогодишен победник беше Kia Telluride.

Читај повеќе

Последни објави

За една недела подигнати 86 непрописно паркирани возила од јавните површини

Во текот на изминатата недела (31.12.2020 – 07.01.2021 година) со специјалните возила пајак се отстранети вкупно 86 возила од јавните површини. Од вкупниот број...

Продолжуваат активностите од втората фаза од проектот за изградба на булеварот Босна и Херцеговина

Продолжуваат градежните активности за реализација на втората фаза од проектот за изградба на булеварот Босна и Херцеговина. Деновиве се врши асфалтирање на дел од...

Филипче: ГАК доби нова Дневна болница со медицинска опрема, се зајакнува капацитетот на установата

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, денеска беше во посета на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство по повод адаптиран нов простор за Дневната...

Милевски: Ги откриваме скриените атракции на Демир Хисар и Клос со поддршка на ЕУ

Со финансиска поддршка од ЕУ и Министерството за локална самоуправа, преку ИПА 2 Програмата за Прекугранична соработка меѓу Северна Македонија и Албанија преку проектот...

Владата обезбедени средства од буџетот за 5800 “фајзер” вакцини за Covid-19

Владата  го разгледа и усвои и Записникот од последниот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на...