Песната за Скопје на која малкумина се сеќаваат

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

За Скопје има напишано и испеано многу песни. Владо Јаневски пее за нашето Скопје. Игор Џамбазов ја сними ,,Скопје – Сарај – Матка’. Познати се песните на Импулси и Нина Спирова. Далеку најпознати се оние на Леб и Сол и онаа на славејчињата за градот кој ќе никне.

Сепак има и такви песни за главниот град кои малкумина ги знаат или сеќаваат. Една од нив е песната испеана од страна на Никола Чутурило. Станува збор за српски рок музичар роден во 1962 година во Банатски карловац. Познат по тоа што бил член или соработувал со Рибља Чорба, Електрични Оргазам, Ван Гог, Руж, ЈУ Група, Кербер, Дејан Џукиќ, овој музичар во 1988 година ја претставува песната “Скопје” за која снима и видео запис.

Во продолжение е спотот и текстот на оваа песна.

Hodam, tlo se izmice
iz dzamije glas narice
ne moze ni kaldrma
misli da mi razdrma
Svaki korak, svaki tren
kao hod po ranama
uteha je juznija
tu na juznim stranama
Ref. 2x
Nestaju pod nogom
ulice i senke
tragovi iz betona
kroz zgazeno snoplje
Trcim preko mosta
teram te iz glave
a vec dugo spava Skoplje
Skoplje, Skoplje
Ref. 2x

Читај повеќе

Последни објави

За една недела подигнати 86 непрописно паркирани возила од јавните површини

Во текот на изминатата недела (31.12.2020 – 07.01.2021 година) со специјалните возила пајак се отстранети вкупно 86 возила од јавните површини. Од вкупниот број...

Продолжуваат активностите од втората фаза од проектот за изградба на булеварот Босна и Херцеговина

Продолжуваат градежните активности за реализација на втората фаза од проектот за изградба на булеварот Босна и Херцеговина. Деновиве се врши асфалтирање на дел од...

Филипче: ГАК доби нова Дневна болница со медицинска опрема, се зајакнува капацитетот на установата

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, денеска беше во посета на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство по повод адаптиран нов простор за Дневната...

Милевски: Ги откриваме скриените атракции на Демир Хисар и Клос со поддршка на ЕУ

Со финансиска поддршка од ЕУ и Министерството за локална самоуправа, преку ИПА 2 Програмата за Прекугранична соработка меѓу Северна Македонија и Албанија преку проектот...

Владата обезбедени средства од буџетот за 5800 “фајзер” вакцини за Covid-19

Владата  го разгледа и усвои и Записникот од последниот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на...