Песната за Скопје на која малкумина се сеќаваат

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

За Скопје има напишано и испеано многу песни. Владо Јаневски пее за нашето Скопје. Игор Џамбазов ја сними ,,Скопје – Сарај – Матка’. Познати се песните на Импулси и Нина Спирова. Далеку најпознати се оние на Леб и Сол и онаа на славејчињата за градот кој ќе никне.

Сепак има и такви песни за главниот град кои малкумина ги знаат или сеќаваат. Една од нив е песната испеана од страна на Никола Чутурило. Станува збор за српски рок музичар роден во 1962 година во Банатски карловац. Познат по тоа што бил член или соработувал со Рибља Чорба, Електрични Оргазам, Ван Гог, Руж, ЈУ Група, Кербер, Дејан Џукиќ, овој музичар во 1988 година ја претставува песната “Скопје” за која снима и видео запис.

Во продолжение е спотот и текстот на оваа песна.

Hodam, tlo se izmice
iz dzamije glas narice
ne moze ni kaldrma
misli da mi razdrma
Svaki korak, svaki tren
kao hod po ranama
uteha je juznija
tu na juznim stranama
Ref. 2x
Nestaju pod nogom
ulice i senke
tragovi iz betona
kroz zgazeno snoplje
Trcim preko mosta
teram te iz glave
a vec dugo spava Skoplje
Skoplje, Skoplje
Ref. 2x

Читај повеќе

Последни објави

НР Кина ќе изгради 1000 училишта во Ирак

Премиерот на Ирак, Мустафа Ал Кадими во четвртокот присуствуваше на церемонијата за потпишување договори помеѓу ирачката и кинеската влада за изградба на 1.000 училишта...

Левичарот со хрватски корени, Габриел Бориќ е нов претседател на Чиле

Во неделата над осум милиони Чилеанци гласаа на претседателските избори во Чиле. Според чилеанската изборна служба „Сервел“, по обработени 96,75% од гласовите, Габриел Бориќ...

Левица Карпош со барање за пренос во живо на седниците на советот

По завршување на вториот круг од локалните избори во Општина Карпош, локалниот огранок на Левица во Карпош соопшти дека првото барање кое ќе го...

Димоски: Претседателот на советот треба да е од редовите на Левица

Карпошани новиот градоначалник ќе го одберат во вториот круг од изборите, откако во првиот ги избраа своите советници. Ниту една политичка партија нема мнозинство...

Ристовски: Карпош години наназад е плански и наменски уништувана и бетонизирана

Дарко Ристовски, кандидат за градоначалник на Општина Карпош од редовите на Левица, на својата официјална страна објави пост за (не)планското градење во Општина Карпош....