Ова се најпродаваните брендови на мобилни телефони за првата половина од 2020 година

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Последните податоци за глобалната продажба на мобилни телефони ги откри и најпродаваните, а со тоа и најпопуларните брендови на мобилни телефони за првата половина од годинава.

Со продадени 112,5 милиони мобилни телефони, на првата позиција се наоѓа Samsung кој со пазарен удел од 20,34% и натаму задржува најголем дел од пазарниот удел.

На втората позиција со продадени 104,3 милиони мобилни телефони се наоѓа Huawei кој сега споредбено со минатогодишниот пазарен удел бележи зголемување од 15,6% на 18,85%. Apple со продадени 65,8 милиони телефони е на третата позиција што претставува 11,89% од пазарот.

Во најпродавните топ 5 брендови се наоѓаат уште и Xiaomi со продадени 56 милиони и OPPO со продадени 46,6 милиони мобилни телефони. Останатите брендови го делат преостанатиот пазарен удел од 28,4%.

За потсетување, најпродаван бренд во минатата година беше Samsung, додека на втората и третата позиција се наоѓаа Huawei и Apple.


Форумската дискусија за мобилни телефони можете да ја пронајдете ТУКА.

Читај повеќе

Последни објави

НР Кина ќе изгради 1000 училишта во Ирак

Премиерот на Ирак, Мустафа Ал Кадими во четвртокот присуствуваше на церемонијата за потпишување договори помеѓу ирачката и кинеската влада за изградба на 1.000 училишта...

Левичарот со хрватски корени, Габриел Бориќ е нов претседател на Чиле

Во неделата над осум милиони Чилеанци гласаа на претседателските избори во Чиле. Според чилеанската изборна служба „Сервел“, по обработени 96,75% од гласовите, Габриел Бориќ...

Левица Карпош со барање за пренос во живо на седниците на советот

По завршување на вториот круг од локалните избори во Општина Карпош, локалниот огранок на Левица во Карпош соопшти дека првото барање кое ќе го...

Димоски: Претседателот на советот треба да е од редовите на Левица

Карпошани новиот градоначалник ќе го одберат во вториот круг од изборите, откако во првиот ги избраа своите советници. Ниту една политичка партија нема мнозинство...

Ристовски: Карпош години наназад е плански и наменски уништувана и бетонизирана

Дарко Ристовски, кандидат за градоначалник на Општина Карпош од редовите на Левица, на својата официјална страна објави пост за (не)планското градење во Општина Карпош....