Ова се најпродаваните брендови на мобилни телефони за првата половина од 2020 година

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Последните податоци за глобалната продажба на мобилни телефони ги откри и најпродаваните, а со тоа и најпопуларните брендови на мобилни телефони за првата половина од годинава.

Со продадени 112,5 милиони мобилни телефони, на првата позиција се наоѓа Samsung кој со пазарен удел од 20,34% и натаму задржува најголем дел од пазарниот удел.

На втората позиција со продадени 104,3 милиони мобилни телефони се наоѓа Huawei кој сега споредбено со минатогодишниот пазарен удел бележи зголемување од 15,6% на 18,85%. Apple со продадени 65,8 милиони телефони е на третата позиција што претставува 11,89% од пазарот.

Во најпродавните топ 5 брендови се наоѓаат уште и Xiaomi со продадени 56 милиони и OPPO со продадени 46,6 милиони мобилни телефони. Останатите брендови го делат преостанатиот пазарен удел од 28,4%.

За потсетување, најпродаван бренд во минатата година беше Samsung, додека на втората и третата позиција се наоѓаа Huawei и Apple.


Форумската дискусија за мобилни телефони можете да ја пронајдете ТУКА.

Читај повеќе

Последни објави

Димоски: Се фалат кој ја има бетонизирано помалку Општина Карпош

Државниот Завод за статистика го објави месечниот извештај за издадени одобренија за градење за јули годинава. Според истиот, најмногу одобренија во скопскиот регион се...

Мостот Обединети Нации не е безбеден за пешаците и велосипедистите

Левица Карпош на својата Фејсбук страница објави фотографија од очајната состојба во која се наоѓа мостот Обединети Нации кој го поврзува Влае со останатиот...

За маалскиот живот во Карпош 2 (ВИДЕО)

Каков бил маалскиот живот во Карпош 2? За вратарот Рамиз од Драмски, прекарите како Пики, Чомбе, Кокош, Чавки, Трендо, Коџак, за турнирите во табла...

Амбулантата во Козле – срам за македонското здравство

Најдобрата слика за состојбата на македонското здравство може да ја најдете во скопската населба Козле. Амбулантата која е изградена пред повеќе децении се наоѓа...

Дарко Ристовски – кандидат за градоначалник на Левица за Општина Карпош

Како истакнат активист за заштита на зеленилото и Водно, фокусот ќе му биде поставен на спречување на бетонизацијата и зазеленување на секој слободен простор.„Со...