Новиот Форд Бронко- голем ретро камбек на старата офроуд легенда

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Голем камбек на старата офроуд легенда но познат на малите екрани  и по Холивудското бегање по Америчкиот автопат во Лос Анџелес на О Џеј Симпсон во 1994 година .

Граден за 4×4 погон

Како и првиот модел кој го носеше надимакот Козата така целта и на  овој модел беше да се направи екстремно способен модерен  офроудер со ретро дизајн велат од Форд .

Поседува дури 7 модови на возење и тоа :

“Normal”, “Eco”, “Sport”, “Slippery and Sand”(Лизгав терен и песок),  “Mud/Ruts”(мод за кал и дупки) and “Rock Crawl”(мод за качување по карпи )

Истотака поседува “Torque Vectoring”(кој ги кочи внатрешните тркала) кој помага со вртењето на џипот во тесни места  .

Ќе се нуди со 2 или 4 врати варијанти и со мек или тврд покрив .Новиот Бронко е одвоен од земја 294милиметри и може да помине во вода длабока 851милиметар .Аголот на “прекршување” е 29 степени а аголот на пристапување е 37.2 степени.

Сето ова Броко го постигнува благодарение на неговите 35 инчни теренски гуми истотака добива и врати без рамки кои ке бидат лесни за вадење и ќе може да се складираат во гепекот .

Малиот Бронко со 2 врати добива тврд покрив а пак големиот со 4 врати добива верзија со мек и тврд покрив со 4 елементи .

Сите купувачи ке имаат многу избор на различни видови на врати, различни видови на браници, предни маски, LED светла и  додатоци на крилата.

На америчкиот пазар Бронко ке се нуди со 2.3 литарскиот EcoBoost  турбо бензинец мотор со 270 коњски сили и 420nm вртежен момент .

Нема никаква потврда од Форд но се очекува да излезе и верзија со помоќен V6 или пак уште подобро V8 верзија .

Сите модели можат да се комбинираат  со мануелен  7 степен менувач или автоматски 10 степен менувач .

Интересна е и внатрешноста сите инструменти се лесни и достапни за користење и има неколку места каде што може да се држат патниците .Целиот интерир е одпорен на било какви временски услови и е гумиран според Форд .

Истотака интересен е панелот на шалтаблата за закачување на различни уреди  телефони или камери и слично .

 

 

Читај повеќе

Последни објави

Димоски: Се фалат кој ја има бетонизирано помалку Општина Карпош

Државниот Завод за статистика го објави месечниот извештај за издадени одобренија за градење за јули годинава. Според истиот, најмногу одобренија во скопскиот регион се...

Мостот Обединети Нации не е безбеден за пешаците и велосипедистите

Левица Карпош на својата Фејсбук страница објави фотографија од очајната состојба во која се наоѓа мостот Обединети Нации кој го поврзува Влае со останатиот...

За маалскиот живот во Карпош 2 (ВИДЕО)

Каков бил маалскиот живот во Карпош 2? За вратарот Рамиз од Драмски, прекарите како Пики, Чомбе, Кокош, Чавки, Трендо, Коџак, за турнирите во табла...

Амбулантата во Козле – срам за македонското здравство

Најдобрата слика за состојбата на македонското здравство може да ја најдете во скопската населба Козле. Амбулантата која е изградена пред повеќе децении се наоѓа...

Дарко Ристовски – кандидат за градоначалник на Левица за Општина Карпош

Како истакнат активист за заштита на зеленилото и Водно, фокусот ќе му биде поставен на спречување на бетонизацијата и зазеленување на секој слободен простор.„Со...