Новиот Форд Бронко- голем ретро камбек на старата офроуд легенда

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Голем камбек на старата офроуд легенда но познат на малите екрани  и по Холивудското бегање по Америчкиот автопат во Лос Анџелес на О Џеј Симпсон во 1994 година .

Граден за 4×4 погон

Како и првиот модел кој го носеше надимакот Козата така целта и на  овој модел беше да се направи екстремно способен модерен  офроудер со ретро дизајн велат од Форд .

Поседува дури 7 модови на возење и тоа :

“Normal”, “Eco”, “Sport”, “Slippery and Sand”(Лизгав терен и песок),  “Mud/Ruts”(мод за кал и дупки) and “Rock Crawl”(мод за качување по карпи )

Истотака поседува “Torque Vectoring”(кој ги кочи внатрешните тркала) кој помага со вртењето на џипот во тесни места  .

Ќе се нуди со 2 или 4 врати варијанти и со мек или тврд покрив .Новиот Бронко е одвоен од земја 294милиметри и може да помине во вода длабока 851милиметар .Аголот на “прекршување” е 29 степени а аголот на пристапување е 37.2 степени.

Сето ова Броко го постигнува благодарение на неговите 35 инчни теренски гуми истотака добива и врати без рамки кои ке бидат лесни за вадење и ќе може да се складираат во гепекот .

Малиот Бронко со 2 врати добива тврд покрив а пак големиот со 4 врати добива верзија со мек и тврд покрив со 4 елементи .

Сите купувачи ке имаат многу избор на различни видови на врати, различни видови на браници, предни маски, LED светла и  додатоци на крилата.

На америчкиот пазар Бронко ке се нуди со 2.3 литарскиот EcoBoost  турбо бензинец мотор со 270 коњски сили и 420nm вртежен момент .

Нема никаква потврда од Форд но се очекува да излезе и верзија со помоќен V6 или пак уште подобро V8 верзија .

Сите модели можат да се комбинираат  со мануелен  7 степен менувач или автоматски 10 степен менувач .

Интересна е и внатрешноста сите инструменти се лесни и достапни за користење и има неколку места каде што може да се држат патниците .Целиот интерир е одпорен на било какви временски услови и е гумиран според Форд .

Истотака интересен е панелот на шалтаблата за закачување на различни уреди  телефони или камери и слично .

 

 

Читај повеќе

Последни објави

НР Кина ќе изгради 1000 училишта во Ирак

Премиерот на Ирак, Мустафа Ал Кадими во четвртокот присуствуваше на церемонијата за потпишување договори помеѓу ирачката и кинеската влада за изградба на 1.000 училишта...

Левичарот со хрватски корени, Габриел Бориќ е нов претседател на Чиле

Во неделата над осум милиони Чилеанци гласаа на претседателските избори во Чиле. Според чилеанската изборна служба „Сервел“, по обработени 96,75% од гласовите, Габриел Бориќ...

Левица Карпош со барање за пренос во живо на седниците на советот

По завршување на вториот круг од локалните избори во Општина Карпош, локалниот огранок на Левица во Карпош соопшти дека првото барање кое ќе го...

Димоски: Претседателот на советот треба да е од редовите на Левица

Карпошани новиот градоначалник ќе го одберат во вториот круг од изборите, откако во првиот ги избраа своите советници. Ниту една политичка партија нема мнозинство...

Ристовски: Карпош години наназад е плански и наменски уништувана и бетонизирана

Дарко Ристовски, кандидат за градоначалник на Општина Карпош од редовите на Левица, на својата официјална страна објави пост за (не)планското градење во Општина Карпош....