Некогаш тука имаше езеро – беше Преспанско

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Состојбата со Преспанското Езеро е алармантна. Фејсбук групата “Prijateli na Prespa” објави нови фотографии од моменталната состојба.

… и додека сите молчат пред нас и пред наши очи се губи еден бисер… Досега на Преспанско имаше два острови, но сега излегуваат многу острови и полуострови. Тиња, кал и призорот дека тука имало вода, жалосна слика. Овој бисер моли и ја бара нашата помош. Сликите кои денес ги затекнав, се уште еден показател дека ова езеро е на работ на пропаста. Крајно време е да се реагира ако сакаме овај бисер и понатаму да сјае и да ја краси нашата земја“ предупредуваат од Групата и апелираат да се споделуваат фотографиите за да не го изгубиме „Преспанско“.

Надлежните засега не преземаат никакви активности во спречувањето на оваа катастрофа, а ако нивната пасивност продолжи и понатаму наскоро, за жал, ќе бидеме сведоци на целосно исчезнување на второто по големина езеро во Македонија.

“Некогаш тука имаше езеро, се викаше Преспанско” е реченицата која би ја слушале за многу малку.

СЕ Е КАЖАНО… ДЕНЕШНИ ФОТОГРАФИИ😢

Публикувахте от Prijateli na Prespa в Събота, 12 септември 2020 г.

Читај повеќе

Последни објави

Апасиев: Заев за утре спрема конечно внатрешно обезличување на македонскиот народ!

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев, денеска на својот фејсбук-профил објави план за тоа како Владата на ДУИ и СДСМ утре преку Собранието ќе ја...

Општина Карпош за дезинфекција на мобилни телефони склучила договор од 51.920 денари

Политичката партија Левица преку локалниот огранок во Општина Карпош реагираше по повод договорот на Општина Карпош за купување средство за дезинфекција на мобилни телефони.Како...

Гром удри на плажа во Охрид – над 10 лица со последици од ударот

Денеска околу 15 часот на плажата „Оревче“ во близина на Градиште удрил гром при што повредени се две лица, а други 13 се пожалиле...

Изгласан нов ДУП – во Карпош ќе се гради бензинска станица

 На 58. седница на Советот на Општина Карпош која се одржа во четвртокот беа усвоени два предлог Детални урбанистички планови. Едниот од нив се...

Крмов: Или има Устав или нема – ова не е пазар!

Пратеникот Борислав Крмов, во одговор на провокативно прашање, го објасни кршењето на Уставот и законот од страна на собранискиот спикер Талат Џафери, поради тоа...