Не постои поважна работа од здравствениот аспект на кризата и прогласување на кризна состојба

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев по завршувањето на состанокот на Советот за безбедност, во изјава за медиумите ги потврди заложбите и посветеноста на Владата, во справување со здравствената криза предизвикана од КОВИД-19, поради кои најави прогласување на кризна состојба.
Како што истакна тој, со воведување на кризна состојба на целата територија на Северна Македонија, се добиваат поголеми надлежности за управување со сите капацитети во државата. Кризата и бројот на заболени ја наметнаа потребата за менаџирање на институционалните и човечките капацитети во здравствените установи, како во државните, но и во приватните.

„Потврдувам дека слободни капацитети има, а дополнително се ослободуваат и нови. Граѓаните треба да знаат дека државата е подготвена, навремено ги користиме и сите законски можности кои ни се на располагање, како што е и воведување на кризната состојба“, рече премиерот Заев

Одговарајќи на новинарско прашање во однос на воведување на полициски час и економските ефекти од таа одлука, премиерот Заев подвлече дека тоа ќе зависи единствено од препораките на Комисијата за заразни болести и од проценките на Кризниот штаб.

„Не  постои поважна работа од здравствениот аспект на кризата. Полициски час во овој момент не се предлага затоа што најверојатно експертите не гледаат дека тоа ќе даде дополнителни резултати. Денес, знаеме многу повеќе за коронавирусот од тоа што го знаевме на почетокот во февруари и март. Економската состојба е стабилна, октомври месец го завршивме со 2,5% поголеми приходи споредено со октомври 2019 година. Економските оператори работат, системот функционира. Немаме стравови за економски последици. Ако се предложи дека треба да има полициски час, Владата ќе постапи по таа одлука. Важно е да се знае дека Владата нема калкулации, за ефектот врз економијата. Прво, тоа не е ни блиску важно колку што е важно здравјето на граѓаните, а второ и за време на полициски час фирмите, операторите работат, има протоколи за работа, што значи ефектот би бил минорен врз економијата“, заклучи премиерот Заев.

Читај повеќе

Последни објави

Ристовски: Карпош години наназад е плански и наменски уништувана и бетонизирана

Дарко Ристовски, кандидат за градоначалник на Општина Карпош од редовите на Левица, на својата официјална страна објави пост за (не)планското градење во Општина Карпош....

Детското игралиште во Нерези како во Чернобил (ФОТО)

Детското игралиште во Средно Нерези повеќе наликува како на игралиште во Чернобил отколку од населба во Општина Карпош. Левица Карпош на својот официјален Фејсбук...

Димоски: Се фалат кој ја има бетонизирано помалку Општина Карпош

Државниот Завод за статистика го објави месечниот извештај за издадени одобренија за градење за јули годинава. Според истиот, најмногу одобренија во скопскиот регион се...

Мостот Обединети Нации не е безбеден за пешаците и велосипедистите

Левица Карпош на својата Фејсбук страница објави фотографија од очајната состојба во која се наоѓа мостот Обединети Нации кој го поврзува Влае со останатиот...

За маалскиот живот во Карпош 2 (ВИДЕО)

Каков бил маалскиот живот во Карпош 2? За вратарот Рамиз од Драмски, прекарите како Пики, Чомбе, Кокош, Чавки, Трендо, Коџак, за турнирите во табла...