Мајами ги испрати Бакси дома, Лејкерси до 2:1, Леброн незапирлив

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Мајами Хит ги победи Милвоки Бакс со резултат 103:94 и се пласираше во финалето на источната конференција од НБА лигата.

Хит во оваа серија го надигра фаворитот кој немаше решение за нивната играч. Во петтиот натпревар од серијата Мајами славеше со 103:94. Без Јанис Антетокумпо Бакси не можеа до победа. Тимот од Мајами беше подобар и на крајот заслужно стигнаа до финалето на источната конференција каде што ќе играат против подобриот од серијата помеѓу Торонто и Бостон (2:3).

Горан Драгиќ и Џими Батлер постигнаа по 17 поени кај Мајами, а на другата страна Крис Миделтон уфрли 23 поени. Треба да се истакне дека 34 годишниот Марвин Вилијамс по 15 години поминати во НБА одлучи да стави крај на кариерата.

Лос Анџелес Лејкерси ги победија Хјустон Рокетс со 112:102 и поведоа со 2:1 во полуфиналето на Западот. Незапирлив во овој натпревар беше Леброн Џејмс. Леброн натпреварот го заврши со 36 поени, седум скокови и пет асистенции. Ентони Дејвис исто така беше одличен со 26 поени и 15 скокови, Рајон Рондо оствари учинок од 21 поен и девет асистенции. Треба да се спомене и дека за Џејмс ова беше 162 победа во плеј-офот со што стана човек со најмногу победи во доигурвањето во историјата на НБА. Кај Рокетси 33 поени постигна Харден и 30 Вестбрук.

ИЗВОР: Спортски

Повеќе спортски содржини прочитајте на sportski.mk

Читај повеќе

Последни објави

Апасиев: Заев за утре спрема конечно внатрешно обезличување на македонскиот народ!

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев, денеска на својот фејсбук-профил објави план за тоа како Владата на ДУИ и СДСМ утре преку Собранието ќе ја...

Општина Карпош за дезинфекција на мобилни телефони склучила договор од 51.920 денари

Политичката партија Левица преку локалниот огранок во Општина Карпош реагираше по повод договорот на Општина Карпош за купување средство за дезинфекција на мобилни телефони.Како...

Гром удри на плажа во Охрид – над 10 лица со последици од ударот

Денеска околу 15 часот на плажата „Оревче“ во близина на Градиште удрил гром при што повредени се две лица, а други 13 се пожалиле...

Изгласан нов ДУП – во Карпош ќе се гради бензинска станица

 На 58. седница на Советот на Општина Карпош која се одржа во четвртокот беа усвоени два предлог Детални урбанистички планови. Едниот од нив се...

Крмов: Или има Устав или нема – ова не е пазар!

Пратеникот Борислав Крмов, во одговор на провокативно прашање, го објасни кршењето на Уставот и законот од страна на собранискиот спикер Талат Џафери, поради тоа...