Летна кинопрограма на Кинотеката

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Од 10-13 јули, Кинотеката на Северна Македонија ќе ја реализира летната кинопрогарама со проекција на филмови во дворот на установата.

Од Кинотеката најавуваат 4 дневен настан со 4 современи европски филмови во рамките на European Film Challenge.

Проекциите започнуваат во 21 часот, а прв филм е „Господ постои, името  ѝ е Петрунија“, филм на Теона Стругар Митевска.

Следен филм е „Гостинот“ (11.107  2020), Италија / Швајцарија / Франција. Режија: Дучо Кјарини. Следи австрискиот филм „Земјата под моите нозе“ во режија на Мари Кројцер.

В понеделник на програма на летната сцена на Кинотеката е „Сонот на Катрина“, копродукција помеѓу Швајцарија и Италија, во режија на Дарио Бишофбергер и Мирко Бишофбергер .

Влезниците се по 100 денари

Кинотеката ги воведе следниве правила за безбеднос во коронакризата.

– Задолжителна дезинфикација на рацете при влез во дворот и објектот

– Задолжително носење на маска или заштита преку устата и носот

– Задолжително одржување на дистанца додека се следи проекцијата

– Пушењето за време на проекција е непожелно

– Забрането е внесување на пијалоци (алкохолни и безалкохолни)

За време на 4 дневниот настан, поддржан од European Film Challenge секој посетител ќе добие бесплатен освежителен пијалак со купениот билет.

Читај повеќе

Последни објави

НР Кина ќе изгради 1000 училишта во Ирак

Премиерот на Ирак, Мустафа Ал Кадими во четвртокот присуствуваше на церемонијата за потпишување договори помеѓу ирачката и кинеската влада за изградба на 1.000 училишта...

Левичарот со хрватски корени, Габриел Бориќ е нов претседател на Чиле

Во неделата над осум милиони Чилеанци гласаа на претседателските избори во Чиле. Според чилеанската изборна служба „Сервел“, по обработени 96,75% од гласовите, Габриел Бориќ...

Левица Карпош со барање за пренос во живо на седниците на советот

По завршување на вториот круг од локалните избори во Општина Карпош, локалниот огранок на Левица во Карпош соопшти дека првото барање кое ќе го...

Димоски: Претседателот на советот треба да е од редовите на Левица

Карпошани новиот градоначалник ќе го одберат во вториот круг од изборите, откако во првиот ги избраа своите советници. Ниту една политичка партија нема мнозинство...

Ристовски: Карпош години наназад е плански и наменски уништувана и бетонизирана

Дарко Ристовски, кандидат за градоначалник на Општина Карпош од редовите на Левица, на својата официјална страна објави пост за (не)планското градење во Општина Карпош....