Летна кинопрограма на Кинотеката

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Од 10-13 јули, Кинотеката на Северна Македонија ќе ја реализира летната кинопрогарама со проекција на филмови во дворот на установата.

Од Кинотеката најавуваат 4 дневен настан со 4 современи европски филмови во рамките на European Film Challenge.

Проекциите започнуваат во 21 часот, а прв филм е „Господ постои, името  ѝ е Петрунија“, филм на Теона Стругар Митевска.

Следен филм е „Гостинот“ (11.107  2020), Италија / Швајцарија / Франција. Режија: Дучо Кјарини. Следи австрискиот филм „Земјата под моите нозе“ во режија на Мари Кројцер.

В понеделник на програма на летната сцена на Кинотеката е „Сонот на Катрина“, копродукција помеѓу Швајцарија и Италија, во режија на Дарио Бишофбергер и Мирко Бишофбергер .

Влезниците се по 100 денари

Кинотеката ги воведе следниве правила за безбеднос во коронакризата.

– Задолжителна дезинфикација на рацете при влез во дворот и објектот

– Задолжително носење на маска или заштита преку устата и носот

– Задолжително одржување на дистанца додека се следи проекцијата

– Пушењето за време на проекција е непожелно

– Забрането е внесување на пијалоци (алкохолни и безалкохолни)

За време на 4 дневниот настан, поддржан од European Film Challenge секој посетител ќе добие бесплатен освежителен пијалак со купениот билет.

Читај повеќе

Последни објави

,,Никогаш Северна, само Македонија” одекнува во Букурешт (ВИДЕО)

Се бројат часовите до историскиот натпревар помеѓу Македонија и Австрија. Букурешт е под опсада на македонските навивачи, а на неколку локации одекнува македонската песна.

Македонија има најубав дрес на Европско! (ВИДЕО)

Најпопуларниот американски спортски канал ESPN го прогласи за најубав дресот на македонската фудбалска реперезентација. Во конкуренција на дресовите на сите 24 репрезентации учесници на...

Еве зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија (ВИДЕО)

Од Турција ни пристигнува видео кое на најдобар начин прикажува зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија. Имено, како што може да се...

Левица – Карпош поднесе 280 жалби за предлог ДУП-от за Козле

Поднесени 280 жалби од Локалниот Огранок на Левица – Карпош во врска со усвојувањето на Деталниот урбанистички план за Козле, кој покрај што носи...

Со дофрлања и обвинувања за национализам Левица ја прекина седницата за Законот за државјанство (ВИДЕО)

После земањето збор од пратеникот Димитар Апасиев, во тензична атмосфера и дофрлања за нацизам од пратениците на тн албански блок, беше прекината расправата за...