Крмов: Или има Устав или нема – ова не е пазар!

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Пратеникот Борислав Крмов, во одговор на провокативно прашање, го објасни кршењето на Уставот и законот од страна на собранискиот спикер Талат Џафери, поради тоа што ги доставува документите на пратениците во двојазична форма.

Како вие сте дискриминирани? Затоа што ги добивате законите двојазични и на македонски и на албански, тоа го сметате за дискриминација?

– Секако дека тоа е дискриминација, го кршите и Уставот и законот. Според Уставот, дури и според Законот за јазици којшто е нелегален закон имате две можности во Собранието. Тоа е:

Да ги добиете законите чисто на македонски јазик и ако сте припадник на малцинство кое повеќе од 20%, да ги добиете на македонски и на тој јазик. Значи имате двојазичност за пратениците Албанци, практично и за сите останати, не само за Македонците, и пратениците Турци не го говорат албанскиот јазик и пратениците Срби не го говорат албанскиот јазик, пратениците Власи и така натаму.

Значи имате македонски јазик и двојазично. Би требало пратениците Албанци, не знам колку се во Собрание 20,25,30%, тие би требало да ги добијаат двојазично, додека сите ние би требало на македонски. Ние не добиваме на македонски, ние добиваме двојазично, кадешто моето име, пак ќе кажам, е погрешно преведувано, каде што вчера видовме и грешки со погрешни имиња.

И сега јас треба да ставам и потпис на документи кадешто едната страна не ни ја разбирам, не знам ни колку е тоа добро преведено. Пратеник Албанец – да, значи тој убаво ќе прочита, ќе види дали тој документ одговара, дали ќе стави потпис, ама јас не знам. Не може така бришење под со Уставот на Република Македонија да биде “Што ви смета сега на вас”. Значи не е ова пазар, или има устав или нема устав.

КРМОВ: ОВА НЕ Е ПАЗАР, УСТАВОТ МОРА ДА СЕ ПОЧИТУВА

КРМОВ: ОВА НЕ Е ПАЗАР, УСТАВОТ МОРА ДА СЕ ПОЧИТУВА!

Пратеникот Борислав Крмов, во одговор на провокативно прашање после вчерашната прес конференција, го објаснува кршењето на Уставот и законот од страна на собранискиот спикер Талат Џафери, поради тоа што ги доставува документите на пратениците во двојазична и неразбирлива форма.

#ЛевицаОдПарламент

Posted by Левица on Friday, July 16, 2021

 

 
ИЗВОР: Антропол

Читај повеќе

Последни објави

НР Кина ќе изгради 1000 училишта во Ирак

Премиерот на Ирак, Мустафа Ал Кадими во четвртокот присуствуваше на церемонијата за потпишување договори помеѓу ирачката и кинеската влада за изградба на 1.000 училишта...

Левичарот со хрватски корени, Габриел Бориќ е нов претседател на Чиле

Во неделата над осум милиони Чилеанци гласаа на претседателските избори во Чиле. Според чилеанската изборна служба „Сервел“, по обработени 96,75% од гласовите, Габриел Бориќ...

Левица Карпош со барање за пренос во живо на седниците на советот

По завршување на вториот круг од локалните избори во Општина Карпош, локалниот огранок на Левица во Карпош соопшти дека првото барање кое ќе го...

Димоски: Претседателот на советот треба да е од редовите на Левица

Карпошани новиот градоначалник ќе го одберат во вториот круг од изборите, откако во првиот ги избраа своите советници. Ниту една политичка партија нема мнозинство...

Ристовски: Карпош години наназад е плански и наменски уништувана и бетонизирана

Дарко Ристовски, кандидат за градоначалник на Општина Карпош од редовите на Левица, на својата официјална страна објави пост за (не)планското градење во Општина Карпош....