Колку чини половен BMW серија 1 (2004-2011) во Македонија, а колку во Германија и Италија?

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Првата генерација на BMW серија 1 која се произведуваше помеѓу 2004 и 2011 година е најпопуларната серија на пазарот на половни автомобили, како во Македонија така и во Германија од каде најчесто се увезуваат половните автомобили во нашата земја.

Неофицијално, во Македонија на пазарот на половни автомобили во моментов се продаваат над 100 автомобили од овој бренд. Цената е различна и секако зависи од повеќе параметри: година на производство, мотор, помината километража, ниво на опременост, каросериска состојба …

Во Македонија цената на овој автомобил започнува од 4 илјади евра за автомобили со година на производство 2005-2006 година и над 200 илјади поминати километри. Од друга страна, во Германија цените започнуваат од 5 илјади евра, меѓутоа за автомобили произведени во 2008, 2009 и 2010 година со поминати од 120 до 200 илјади километри.

На пазарот на половни автомобили во Германија многу е тешко да се најде BMW серија 1 од 2005 и 2006 година. Цените на овие автомобили почнуваат од 2 илјади евра, но со одредени мани.

Во Италија, половните автомобили од овој модел започнуваат од 2.500 евра и тоа за година на производство 2005, 2006 и 2007 година, но со поминати над 250 илјади километри.

До 5 илјади евра во Италија можете буквално да бирате какво BMW “единица” сакате, но сите се со голема помината километража, а има и многу такви што имаат историја на големи поправки и судари.

Цените во Македонија најчесто се движат од 5 до 8 илјади евра. Доколку со истите пари сакате да купите автомобил од Германија на пример, ќе добиете автомобил со далеку помала километража, и колку-толку поверодостојна историја. Друга предност е тоа што може да се направи и поврат на ДДВ па на крајот и да “заштедите” некое евро. Слична е состојбата и во Италија.

МакедонијаГерманијаИталија
118d 2006околу 5.500 евраоколу 4.000 евраоколу 4.000 евра
120d 2008околу 8.000 евраоколу 5.500 евраоколу 5.500 евра

 

ЗАКЛУЧОК: Цените во Македонија, при приближни критериуми очекувано, се далеку поголеми отколку во Германија и Италија.

  • Тагови
  • bmw

Читај повеќе

Последни објави

За една недела подигнати 86 непрописно паркирани возила од јавните површини

Во текот на изминатата недела (31.12.2020 – 07.01.2021 година) со специјалните возила пајак се отстранети вкупно 86 возила од јавните површини. Од вкупниот број...

Продолжуваат активностите од втората фаза од проектот за изградба на булеварот Босна и Херцеговина

Продолжуваат градежните активности за реализација на втората фаза од проектот за изградба на булеварот Босна и Херцеговина. Деновиве се врши асфалтирање на дел од...

Филипче: ГАК доби нова Дневна болница со медицинска опрема, се зајакнува капацитетот на установата

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, денеска беше во посета на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство по повод адаптиран нов простор за Дневната...

Милевски: Ги откриваме скриените атракции на Демир Хисар и Клос со поддршка на ЕУ

Со финансиска поддршка од ЕУ и Министерството за локална самоуправа, преку ИПА 2 Програмата за Прекугранична соработка меѓу Северна Македонија и Албанија преку проектот...

Владата обезбедени средства од буџетот за 5800 “фајзер” вакцини за Covid-19

Владата  го разгледа и усвои и Записникот од последниот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на...