Колку чини половен Audi A4 (2004-2009) во Македонија, а колку во Германија?

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Третата генерација на Audi A4 позната и под кодното име B7 се појавува за прв пат во 2004 година во седанска изведба. Дизајнот е дело на Валтер де Силва, две години порано.

Во Македонија, на интернет порталите за огласување на автомобили може да се најдат над 200 автомобили од овој модел. Цената е различна и секако зависи од повеќе параметри: година на производство, мотор, помината километража, ниво на опременост, каросериска состојба …

Цената на овој автомобил кај нас започнува од 4.500 евра за автомобили со година на производство 2004-2005 година и над 200 илјади поминати километри (километража наведена во самите огласи). Од друга страна, во Германија цените започнуваат од 3.500 евра, а каравaнските изведби “одат” и под оваа цена. Најголем дел од автомобилите се со над 250-300 илјади поминати километри.

Во Германија има бројни автомобили од овој модел кои се наоѓаат на плацевите и интернет страните за огласите. Има најразлични изведби, со најразлични мотори, бои, опрема. Изборот секако е поголем од Македонија.

По случаен избор, Audi A4 2.0 TDI со поминати 257 илјади километри и година на производство во 2005, во Македонија најдовме за 5.100 евра. Ист таков модел, но со поминати 220.000 километри и тоа во S-Line изведба најдовме за 4.000 евра.

За модели од повисоките години, разликата помеѓу Македонија и Германија е и до 4 илјади евра, секако во корист на пазарот во Германија.

Цените во Македонија најчесто се движат од 5 до 8 илјади евра. Доколку со истите пари сакате да купите автомобил од Германија на пример, ќе добиете автомобил со далеку помала километража, и колку-толку поверодостојна историја. Друга предност е тоа што може да се направи и поврат на ДДВ па на крајот и да “заштедите” некое евро.

Сепак, доколку сакате седанска верзија ќе мора да имате повеќе “нерви” бидејќи најголем дел од половните А четворки се кравани.

ЗАКЛУЧОК: Цените во Македонија, при приближни критериуми очекувано, се далеку поголеми отколку во Германија.

[ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ: ОВА СЕ СИТЕ ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ ЗА ЦАРИНЕЊЕ НА ВОЗИЛА]

Читај повеќе

Последни објави

За една недела подигнати 86 непрописно паркирани возила од јавните површини

Во текот на изминатата недела (31.12.2020 – 07.01.2021 година) со специјалните возила пајак се отстранети вкупно 86 возила од јавните површини. Од вкупниот број...

Продолжуваат активностите од втората фаза од проектот за изградба на булеварот Босна и Херцеговина

Продолжуваат градежните активности за реализација на втората фаза од проектот за изградба на булеварот Босна и Херцеговина. Деновиве се врши асфалтирање на дел од...

Филипче: ГАК доби нова Дневна болница со медицинска опрема, се зајакнува капацитетот на установата

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, денеска беше во посета на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство по повод адаптиран нов простор за Дневната...

Милевски: Ги откриваме скриените атракции на Демир Хисар и Клос со поддршка на ЕУ

Со финансиска поддршка од ЕУ и Министерството за локална самоуправа, преку ИПА 2 Програмата за Прекугранична соработка меѓу Северна Македонија и Албанија преку проектот...

Владата обезбедени средства од буџетот за 5800 “фајзер” вакцини за Covid-19

Владата  го разгледа и усвои и Записникот од последниот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на...