Која е Јагода Шахпаска, новата министерка за труд и социјална политика?

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Родена на 18.03.1964 годинa во селото Тепавци, Битола, омажена и мајка на две ќерки, Јагода Шахпаска доаѓа на министерското столче во труд и социјална политика откако во претходните речиси четири години беше дел од парламентарниот состав на СДСМ.

Во 2007 година има специјализирано по интерна медицина на Медицинскиот факултет на УКИМ во Скопје. Претходно има завршено едукација за абдоминална ултрасонографија и ехокардиографија на Универзитетот Св. Ѓорѓи во Пловдив, Бугарија. Во периодот од 1982 до 1988 година го изучувала медицинскиот факултет при УКИМ.

Својата професионална кариера ја започнува во 1991 година работејќи како републички здравствен и санитарен инспектор за Општина Делчево и Општина Македонска Каменица. На оваа позиција се задржува до следната година кога започнува да работи како лекар од општа пракса во Итната медицинска помош при ЈЗУ Здравствен Дом – Пехчево. Од 2007 година па се до 2014 година работи како специјалист по интерна медицина во ЈЗУ Здравствен Дом Пехчево.

Во периодот од 2016 до 2020 година беше дел од парламентарниот состав на СДСМ. При тоа беше заменик претседател на Комисија за здравство како и член уште на три комисии: труд и социјална политика; европски прашања и надворешна политика.

Јагода Шахпаска беше пратеник во Собранието на Република Македонија и во периодот од 2014 до 2016 година.

Читај повеќе

Последни објави

НР Кина ќе изгради 1000 училишта во Ирак

Премиерот на Ирак, Мустафа Ал Кадими во четвртокот присуствуваше на церемонијата за потпишување договори помеѓу ирачката и кинеската влада за изградба на 1.000 училишта...

Левичарот со хрватски корени, Габриел Бориќ е нов претседател на Чиле

Во неделата над осум милиони Чилеанци гласаа на претседателските избори во Чиле. Според чилеанската изборна служба „Сервел“, по обработени 96,75% од гласовите, Габриел Бориќ...

Левица Карпош со барање за пренос во живо на седниците на советот

По завршување на вториот круг од локалните избори во Општина Карпош, локалниот огранок на Левица во Карпош соопшти дека првото барање кое ќе го...

Димоски: Претседателот на советот треба да е од редовите на Левица

Карпошани новиот градоначалник ќе го одберат во вториот круг од изборите, откако во првиот ги избраа своите советници. Ниту една политичка партија нема мнозинство...

Ристовски: Карпош години наназад е плански и наменски уништувана и бетонизирана

Дарко Ристовски, кандидат за градоначалник на Општина Карпош од редовите на Левица, на својата официјална страна објави пост за (не)планското градење во Општина Карпош....