Која е Благуна од “Благуњо дејче, пожаранче”?

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Песната “Благуњо дејче, пожаранче” е една од најпопуларните македонски песни. За нејзината популарност говори фактот што истата се свири и пее на сите македонски веселби. Истата ја имаат испеано Благица Павловска, Наум Петрески, Влатко Лозановски, Елена Ристевска, Горан Наумовски, Есма Реџепова, Зоран Џорлев и многу други македонски музичари. Истовремено, оваа песна е популарна и на територијата на поранешна Југославија. За тоа говори и фактот што истата ја имаат отпеано Лепа Брена, Верица Шерифовиќ, Шабан Шаулиќ, Амадеиус Бенд, Стоја, Јашар Ахмедовски…

Но што се крие зад Благуна од оваа песна?

Главната улога во песната ја има Благуња која не е воопшто измислен лик. Станува збор за третото дете на Никола Ѓолов, поранешен печалбар од Пожаране. Благуња, која била единствено женско во нејзиното семејство е родена на 11 април 1889 година.

Песната ја опишува неостварената љубов на младиот Аце абаџијата токму кон Благуња Ѓолова од Пожаране. Се верува дека оваа песна ја пееле другарите на Аце.

Благуња која важела за најубава Пожаранка која била и надалеку позната по нејзината убавина, во 1905 година се омажила за Диме. Починала на 26 март 1956 година.

Дарко Гавровски пишува дека токму оваа песна е првата тетовска песна снимена на носач на звук. Тоа се случило на почетокот на 20-те година, а најзаслужен за тоа бил Бора Јаниќ-Шапчанин.

Благуно дејче, мори, пожаранче

Благуно дејче, мори, пожаранче;
Отвори ми џамли пенџер,
Сакам да те видам јас.

Деј гиди, Аце, море аџамијо;
Што да ти отворам пенџер
Кога не те сакам јас?

Благуно дејче, мори, пожаранче;
Ја подај си руси коси,
Сакам да ги мрсам јас.

Деј гиди, Аце, море аџамијо;
Што да давам руси коси
Кога не те сакам јас?

Благуно дејче, мори, пожаранче;
Ќе продадам сарај куќа
Само да те земам јас.

Деј гиди, Аце, море аџамијо;
Не продавај сарај куќа,
Тебе не те сакам јас.
Јас си имам друго либе,
Него си го сакам јас.

Читај повеќе

Последни објави

НР Кина ќе изгради 1000 училишта во Ирак

Премиерот на Ирак, Мустафа Ал Кадими во четвртокот присуствуваше на церемонијата за потпишување договори помеѓу ирачката и кинеската влада за изградба на 1.000 училишта...

Левичарот со хрватски корени, Габриел Бориќ е нов претседател на Чиле

Во неделата над осум милиони Чилеанци гласаа на претседателските избори во Чиле. Според чилеанската изборна служба „Сервел“, по обработени 96,75% од гласовите, Габриел Бориќ...

Левица Карпош со барање за пренос во живо на седниците на советот

По завршување на вториот круг од локалните избори во Општина Карпош, локалниот огранок на Левица во Карпош соопшти дека првото барање кое ќе го...

Димоски: Претседателот на советот треба да е од редовите на Левица

Карпошани новиот градоначалник ќе го одберат во вториот круг од изборите, откако во првиот ги избраа своите советници. Ниту една политичка партија нема мнозинство...

Ристовски: Карпош години наназад е плански и наменски уништувана и бетонизирана

Дарко Ристовски, кандидат за градоначалник на Општина Карпош од редовите на Левица, на својата официјална страна објави пост за (не)планското градење во Општина Карпош....