Кога Вардар ја прегази Црвена Ѕвезда на Градски (ВИДЕО)

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Во сезоната 1984/85 во рамките на првата југословенска лига, Вардар пред преполните трибини на Градскиот стадион ја совлада Црвена Ѕвезда со 3:1.

Резултатот го отвори Панчев во првото полувреме , а неколку минути подоцна Рингов од пенал зголеми на 2:0. Единствениот гол за гостите го постигна Халиловиќ од белата точка, а конечните 3:1 ги постави Георгиевски.

По 34 одиграни кола колку што беа и предвидени, Вардар заврши на петата позиција со вкупно 37 поени, еден помалку од Црвена Ѕвезда која се пласираше како четврта најдобра екипа. Шампионскиот пехар припадна на Сарајево кој со 48 поени заврши на првата позиција, четири повеќе од Хајдук односно девет повеќе во однос на Партизан кој заврши на третата позиција. Интересно е што Вардар постигна најмногу голови, дури 67, но истовремено имаше и најслаба одбрана со примени 58 гола.

Најдобар стрелец на сезоната беше Златко Вујовиќ од Хајдук со постигнати 25 гола додека популарниот Кобра со 20 гола беше најдобар стрелец на Вардар и втор на листата во првенството на Југославија.

Читај повеќе

Последни објави

За една недела подигнати 86 непрописно паркирани возила од јавните површини

Во текот на изминатата недела (31.12.2020 – 07.01.2021 година) со специјалните возила пајак се отстранети вкупно 86 возила од јавните површини. Од вкупниот број...

Продолжуваат активностите од втората фаза од проектот за изградба на булеварот Босна и Херцеговина

Продолжуваат градежните активности за реализација на втората фаза од проектот за изградба на булеварот Босна и Херцеговина. Деновиве се врши асфалтирање на дел од...

Филипче: ГАК доби нова Дневна болница со медицинска опрема, се зајакнува капацитетот на установата

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, денеска беше во посета на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство по повод адаптиран нов простор за Дневната...

Милевски: Ги откриваме скриените атракции на Демир Хисар и Клос со поддршка на ЕУ

Со финансиска поддршка од ЕУ и Министерството за локална самоуправа, преку ИПА 2 Програмата за Прекугранична соработка меѓу Северна Македонија и Албанија преку проектот...

Владата обезбедени средства од буџетот за 5800 “фајзер” вакцини за Covid-19

Владата  го разгледа и усвои и Записникот од последниот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на...