Ќе се намали цената на зелениот картон!

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Во предлог програмата за работа на Владата на Република македонија во периодот од 2020 до 2024 година која беше презентирана од страна на новото парламентарно мнозинство, и усвоена во неделата се предвидува намалување на цената на чинење на зелениот картон.

“Ќе воведеме европски стандарди во осигурувањето од автомобилска одговорност преку намалување на цената на чинење на зелениот картон, како производ на либерализирањето на цената на АО и решaвање на проблемот со неосигурени возила.” стои во планот.

Во моментов цената на зелениот картон за патнички возила до 66 KW изнесува 3.690 денари за една година, додека на оние над 66 KW 5.536 денари за една година. Месечниот за првата категорија на возила чини 1.850 денари додека за втората 3.075 денари.

Влечните возила, специјалните возила, моторцикли, приклучни возила и работните возила плаќаат 5.536 денари за годишен додека товарните возила и автобусите за годишен зелен картон во моментов плаќаат 17.222 денари.

Засега не е познато колку ќе биде намалена цената, а познато ќе биде кога оваа измена ќе се верификува на седница на Владата. Во моментов нема информација и за тоа кога би се случило тоа.

Читај повеќе

Последни објави

,,Никогаш Северна, само Македонија” одекнува во Букурешт (ВИДЕО)

Се бројат часовите до историскиот натпревар помеѓу Македонија и Австрија. Букурешт е под опсада на македонските навивачи, а на неколку локации одекнува македонската песна.

Македонија има најубав дрес на Европско! (ВИДЕО)

Најпопуларниот американски спортски канал ESPN го прогласи за најубав дресот на македонската фудбалска реперезентација. Во конкуренција на дресовите на сите 24 репрезентации учесници на...

Еве зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија (ВИДЕО)

Од Турција ни пристигнува видео кое на најдобар начин прикажува зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија. Имено, како што може да се...

Левица – Карпош поднесе 280 жалби за предлог ДУП-от за Козле

Поднесени 280 жалби од Локалниот Огранок на Левица – Карпош во врска со усвојувањето на Деталниот урбанистички план за Козле, кој покрај што носи...

Со дофрлања и обвинувања за национализам Левица ја прекина седницата за Законот за државјанство (ВИДЕО)

После земањето збор од пратеникот Димитар Апасиев, во тензична атмосфера и дофрлања за нацизам од пратениците на тн албански блок, беше прекината расправата за...