Изгласан спорниот ДУП во Општина Карпош – нови згради наместо паркови

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

На вчерашната 60. редовна седница на Советот на Општина Карпош со мнозинство гласови на мнозинството во советот беше усвоена предлог-одлуката за донесување на Детален урбанистички план за Градска четврт З 06, Блок З 06.09.

Со оваа одлука, на просторот помеѓу Булеварот „8. Септември“ и СГГУГС „Здравко Цветковски“, а на поранешните бараки на Заводот за урбанизам и архитектура ќе никне зграда со со предвидена вкупна изградена површина од 36.051 м2. Токму поради зеленилото кое се наоѓа на оваа парцела, овој предлог ДУП се најде на остра критика кај жителите на Општина Карпош, особено оние на Тафталиџе.

Бранко Ристов, советник во Општина Карпош од редовите на Левица побара симнување на оваа точка од дневниот ред, а како причина за тоа е спроведувањето на јавната презентација за овој ДУП во време на пандемија како и носење на истиот во пресрет на Локалните избори.

„Во врв на транспарентност СДС во Карпош помина ДУП чија јавна презентација ја одржаа за време пандемија со физичко присуство спротивно на здравствени препораки. Во 21 век кога седниците се онлајн btw. Едит: Побарав точката да се симне од дневен ред. Али “има правна основа” е СДС верзијата на “битно се гради”.“ објави Ристов на својот Фејсбук профил.

Претходно, модераторот на Левица – Карпош, Мартин Димоски, ја обвини СДСМ за шверцувањето на овој ДУП кој во целост е спротивен на интересите на Карпошани.

Читај повеќе

Последни објави

Мостот Обединети Нации не е безбеден за пешаците и велосипедистите

Левица Карпош на својата Фејсбук страница објави фотографија од очајната состојба во која се наоѓа мостот Обединети Нации кој го поврзува Влае со останатиот...

За маалскиот живот во Карпош 2 (ВИДЕО)

Каков бил маалскиот живот во Карпош 2? За вратарот Рамиз од Драмски, прекарите како Пики, Чомбе, Кокош, Чавки, Трендо, Коџак, за турнирите во табла...

Амбулантата во Козле – срам за македонското здравство

Најдобрата слика за состојбата на македонското здравство може да ја најдете во скопската населба Козле. Амбулантата која е изградена пред повеќе децении се наоѓа...

Дарко Ристовски – кандидат за градоначалник на Левица за Општина Карпош

Како истакнат активист за заштита на зеленилото и Водно, фокусот ќе му биде поставен на спречување на бетонизацијата и зазеленување на секој слободен простор.„Со...

Изгласан спорниот ДУП во Општина Карпош – нови згради наместо паркови

На вчерашната 60. редовна седница на Советот на Општина Карпош со мнозинство гласови на мнозинството во советот беше усвоена предлог-одлуката за донесување на Детален...