И Нерези е дел од Општина Карпош!

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

„И Нерези е дел од Карпош“, „И ние имаме право на Вода“ и „Приоритети на Општина Карпош – вода само за богатите“ беа транспарентите кои утрово се појавија во скопската населба Нерези. Истите се поставени од членови на Левица Карпош, а целта е да се прикаже негрижата на Општина Карпош на оваа населба која трае со години наназад.

Во реакцијата, Левица Карпош потенцира дел од проблемите со кои се соочуваат жителите на Нерези како што е слабиот притисок на вода, негрижата за зеленилото, депониите од градежен шут како и запоставувањето на детското и спортско игралиште.

Во продолжение следи целосната реакција на Левица Карпош.

Населбата Нерези е вистински пример за тоа што значи селективност во политиките на Општина Карпош. Со години, од претходната, но и од сегашната локална власт, оваа населба е маргинализирана, игнорирајќи  ги притоа проблемите и основните потреби на жителите.

Иако за време на кампањата во 2017 година СДСМ ветуваше бројни проекти во пракса не е реализиран ниту еден проект. Детското игралиште на крајот на улицата „Козле“ 20 е целосно руинирано  како и спортското игралиште. 

Покрај кејот на реката Вардар, но и на патот Средно Нерези – Горно Нерези секојдневно се депонира кабаст отпад и градежен шут, а Општината не е способна ниту да ги одржува малкуте зелени површини.

За време на кампања од претходните избори помпезно беше најавувано решавањето на проблемот со водоснабдувањето на повисоките делови на Средно Нерези, но наместо тоа, Општината премолчено  го одобрува дивиот водовод наменет само за богатите кој се гради без ниту една дозвола. 

Токму игнорирањето на потребите и барањата на жителите на Нерези, но и останатите населени места во Општина Карпош е главната одлика во досегашното владеење на градоначалникот Стефан Богоев и СДСМ. Наместо застапување на интересите на жителите на Општина Карпош изминатите години сме сведоци на тоа како Општина Карпош од најзелена прерасна во најбетонирана Општина. Истовремено, недомаќинското управување со финансиските средства ја направи Општина Карпош трета најзадолжена Општина во Република Македонија со долг поголем од 5 милиони евра.“ стои во реакцијата.

Читај повеќе

Последни објави

НР Кина ќе изгради 1000 училишта во Ирак

Премиерот на Ирак, Мустафа Ал Кадими во четвртокот присуствуваше на церемонијата за потпишување договори помеѓу ирачката и кинеската влада за изградба на 1.000 училишта...

Левичарот со хрватски корени, Габриел Бориќ е нов претседател на Чиле

Во неделата над осум милиони Чилеанци гласаа на претседателските избори во Чиле. Според чилеанската изборна служба „Сервел“, по обработени 96,75% од гласовите, Габриел Бориќ...

Левица Карпош со барање за пренос во живо на седниците на советот

По завршување на вториот круг од локалните избори во Општина Карпош, локалниот огранок на Левица во Карпош соопшти дека првото барање кое ќе го...

Димоски: Претседателот на советот треба да е од редовите на Левица

Карпошани новиот градоначалник ќе го одберат во вториот круг од изборите, откако во првиот ги избраа своите советници. Ниту една политичка партија нема мнозинство...

Ристовски: Карпош години наназад е плански и наменски уништувана и бетонизирана

Дарко Ристовски, кандидат за градоначалник на Општина Карпош од редовите на Левица, на својата официјална страна објави пост за (не)планското градење во Општина Карпош....