Ѓоковиќ се огласи после дисквалифкацијата

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Новак Ѓоковиќ во мечот со Пабло Карењо-Бусто ја погоди судијката со топче после што беше дисквалифкуван.

УС Опен одлуката ја образложи со тоа што Ѓоковиќ го прекршил праволото на намерно и опасно удирање со топче или непромислен удар со топчето на теренот. Поради оваа дисквалификација Ѓоковиќ ќе биде парично казнет и ќе изгуби поени.

Ѓоковиќ по мечот не одржал прес-конференција, а подоцна се огласи преку социјалните мрежи.

„Тажен сум поради оваа ситуација. Ја проверив судијката како се чувствува и благодарени не Бог, добро е. Неизмерно ми е жал што и предизвикав толкав стрес. Толку ненамерно, а толку погрешно. Нема да го објавам нејзиното име за да и ја заштитам приватност. Кога во прашање е дисквалифкацијата од турнирот, морам да живеам со тоа и да го преболам ова разочарување и се ова да се претвори во лекција за да пораснам како играч и човек. Се извинувам на организаторите на УС Опен и сите вклучени во организацијата поради своето однесување. Им благодарам на луѓето во мојот тим, семејството и навивачите кои застанаа зад мене. Секогаш се тука. Ви благодарам, многу ми е жал“, напиша Ѓоковиќ.

ИЗВОР: Спортски

Повеќе спортски содржини прочитајте на sportski.mk

Читај повеќе

Последни објави

Момче со палка демолираше BMW во Битола (ВИДЕО)

На Твитер се појави видео на кое се гледа како неидентификувано машко лице со палка удира по паркиран BMW автомобил. СВР засега е се...

,,Никогаш Северна, само Македонија” одекнува во Букурешт (ВИДЕО)

Се бројат часовите до историскиот натпревар помеѓу Македонија и Австрија. Букурешт е под опсада на македонските навивачи, а на неколку локации одекнува македонската песна.

Македонија има најубав дрес на Европско! (ВИДЕО)

Најпопуларниот американски спортски канал ESPN го прогласи за најубав дресот на македонската фудбалска реперезентација. Во конкуренција на дресовите на сите 24 репрезентации учесници на...

Еве зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија (ВИДЕО)

Од Турција ни пристигнува видео кое на најдобар начин прикажува зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија. Имено, како што може да се...

Левица – Карпош поднесе 280 жалби за предлог ДУП-от за Козле

Поднесени 280 жалби од Локалниот Огранок на Левица – Карпош во врска со усвојувањето на Деталниот урбанистички план за Козле, кој покрај што носи...