Еве што ни кажува бојата на чадот од издувниот систем на автомобилот

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Не е тајна дека најголем дел од нас мажите не “фаќа” срце во два случаи: кога ќе не зафркне еден натпревар на спортска и кога ќе видиме поголем чад од издувниот систем на автомобилите.

Ова второто знае да биде доста сериозно особено доколку често се случува, но и во зависност од бојата на истиот. Бојата на чадот ни кажува всушност за каков проблем станува збор.

Во пракса се среќаваат три бои на чад: син, црн и бел.

Синкастиот чад ни покажува дека моторот во некој дел добива уље кое согорува. Ова е показател за низа можни проблеми, од вентилот кој попушта па се до оштетен цилиндар. Белиот чад, иако најчесто се случува поради кондензација во ладните утра, повторно знае да биде лош знак доколку причинител не е кондензацијата. Тоа нзачи дека некаде во моторот гори тешноста за разладување или некоја друга течност која служи за трансмисијата. Кај дизелашите, белиот чад може да индицира дека некаде поминува несогорено гориво.

Црниот чад најчесто е забележителен кај старите дизелски возила, особено кога нагло забрзуваат. Доколку се случува кај релативно понови дизелски автомобили тогаш овој чад покажува дека се вбризгува повеќе гориво отколку што истото може да се согори во дадено време. Слично е и кај автомобилите опремени со бензински мотор.

Секако, најдобро е при појава на било каков чад веднаш да посетиме серивс каде ќе ја добиеме точната дијагноза.

Читај повеќе

Последни објави

За една недела подигнати 86 непрописно паркирани возила од јавните површини

Во текот на изминатата недела (31.12.2020 – 07.01.2021 година) со специјалните возила пајак се отстранети вкупно 86 возила од јавните површини. Од вкупниот број...

Продолжуваат активностите од втората фаза од проектот за изградба на булеварот Босна и Херцеговина

Продолжуваат градежните активности за реализација на втората фаза од проектот за изградба на булеварот Босна и Херцеговина. Деновиве се врши асфалтирање на дел од...

Филипче: ГАК доби нова Дневна болница со медицинска опрема, се зајакнува капацитетот на установата

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, денеска беше во посета на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство по повод адаптиран нов простор за Дневната...

Милевски: Ги откриваме скриените атракции на Демир Хисар и Клос со поддршка на ЕУ

Со финансиска поддршка од ЕУ и Министерството за локална самоуправа, преку ИПА 2 Програмата за Прекугранична соработка меѓу Северна Македонија и Албанија преку проектот...

Владата обезбедени средства од буџетот за 5800 “фајзер” вакцини за Covid-19

Владата  го разгледа и усвои и Записникот од последниот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на...