Драга моја мајко – писмо на партизанката Нада Михајловска

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Знам дека ќе жалиш за мене што се’ така се случи. Но биди уверена, драга мајко, дека многу попаметно направив, па постапив онака како што знаев. Немој зборовите од поедини луѓе да те огорчуваат и да мислиш лошо за нас. Ние сме твоја ќерка и син и ќе се бориме да ги одмаздиме твоите и нашите страданија. Воопшто немој да жалиш за мене, бидејќи така требаше да биде. Нека не те плашат нашите страдања.

Немој да плачеш и тажиш. И самата знаеш дека не треба да ги полниме затворите ние младите, прави и здрави, туку да се бориме за правдината и слободата на поробениот народ. Знам дека ти си мајка која заслужува да биде почитувана од своите деца. Ние те почитуваме и сакаме, но денешната ситуација не дозволува да бидеме во твојата прегратка.

Жал ми е што не се видовме со Вера, но за тоа не сум виновна бидејќи ти реков да ја повикаш. Ништо за тоа, кога ќе се ослободиме, ќе се собереме повторно во прегратката на својата напатена мајка и нема да жалиме за нашите страдања.

Биди храбра и достојна што создаде син и ќерка кои ќе ја помогнат ослободителната борба. Имаме многу пријатели и роднини и веруваме дека нема да те остават да умреш од глад.

Прости ми што бев така дрска ако тоа те навреди.

Мила мамо, те советувам да бидеш храбра и воопшто да не жалиш за мене. Можеби ти е жал што со мајчина топлина не го испрати своето чедо, но така е подобро.

Поздрави ги сите роднини и познати, а тебе те бакнува и те сака твојата Нада.

С.Ф. – С. Н.


Писмото на Нада Михајловска (родена 8 март 1928 година) до својата мајка Гора, испратено од бојните полиња каде Нада со свои 16 години несебично го положува животот против фашистичкиот бугарски окупатор.

“…Таа беше висока, убава девојка. Прво наидов на нејзината коса. Ја измив подобро, и навистина – нејзината коса. Така го препознав своето родено дете. Од душманите добила три куршуми во главата и еден во здравите гради. Главата цела, нејзина, руса, убава коса, а забите бели, како венец, цели…

Ја погребавме истата вечер…Морав да и сошијам фустан зашто немаше ништо на себе. Пред гробот јас и одржав говор – не сакав да пуштам ниту солза, сакав да покажам каква е мајката партизанка” се присетуваше мајка и Гора Михајловска која во ослободителната борба даде уште две деца, Никола и Филимена.

ИЗВОР: Антропол

Читај повеќе

Последни објави

НР Кина ќе изгради 1000 училишта во Ирак

Премиерот на Ирак, Мустафа Ал Кадими во четвртокот присуствуваше на церемонијата за потпишување договори помеѓу ирачката и кинеската влада за изградба на 1.000 училишта...

Левичарот со хрватски корени, Габриел Бориќ е нов претседател на Чиле

Во неделата над осум милиони Чилеанци гласаа на претседателските избори во Чиле. Според чилеанската изборна служба „Сервел“, по обработени 96,75% од гласовите, Габриел Бориќ...

Левица Карпош со барање за пренос во живо на седниците на советот

По завршување на вториот круг од локалните избори во Општина Карпош, локалниот огранок на Левица во Карпош соопшти дека првото барање кое ќе го...

Димоски: Претседателот на советот треба да е од редовите на Левица

Карпошани новиот градоначалник ќе го одберат во вториот круг од изборите, откако во првиот ги избраа своите советници. Ниту една политичка партија нема мнозинство...

Ристовски: Карпош години наназад е плански и наменски уништувана и бетонизирана

Дарко Ристовски, кандидат за градоначалник на Општина Карпош од редовите на Левица, на својата официјална страна објави пост за (не)планското градење во Општина Карпош....