Димоски: Се фалат кој ја има бетонизирано помалку Општина Карпош

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Државниот Завод за статистика го објави месечниот извештај за издадени одобренија за градење за јули годинава. Според истиот, најмногу одобренија во скопскиот регион се доделени во Општина Карпош и тоа 49 одобренија со кои во Карпош ќе се изградат нови 219 станови.

Со оваа бројка, Општина Карпош е втората општина на ниво на Македонија по Тетово. Тоа беше повод да локалниот огранок на Левица во Карпош излезе со реакција преку која ја обвинува СДСМ, но и сите претходници за бетонизацијата со која се соочува оваа општина.

„Тоа е вистински доказ за бетонизацијата со која се соочува Општината и Карпошани, а која е прва на агендата и на актуелната локална самоуправа предводена од СДСМ, но и сите претходници.“ стои меѓудругото во реакцијата.

Со реакција излезе и носителот на советничката листа на Левица во Општина Карпош, Мартин Димоски. Тој изјави дека во предизборниот период Стевчо Јакимовски и СДСМ се обвинуваат меѓусебно за тоа кој помалку ја бетонирал општината додека пак ВМРО-ДПМНЕ мудро молчат.

„Карпошани секојдневно ги гледаат делата и на Јакимовски и на СДСМ. Зградите се онаму каде што некогаш беа паркови или каде што требаше да има паркови. ДПМНЕ мудро молчат и не влегуваат во предизборниот конфликт зошто и на нив им е јасно дека најголем дел од спорните и штетни ДУП-ови поминаа благодарение на нивните гласови во советот. Се фалат кој помалку ја има бетонизирано Општина Карпош, а забораваат дека сите се виновни за децениското уништувањето на Карпош.“ изјави Димоски.

 

Читај повеќе

Последни објави

Ристовски: Карпош години наназад е плански и наменски уништувана и бетонизирана

Дарко Ристовски, кандидат за градоначалник на Општина Карпош од редовите на Левица, на својата официјална страна објави пост за (не)планското градење во Општина Карпош....

Детското игралиште во Нерези како во Чернобил (ФОТО)

Детското игралиште во Средно Нерези повеќе наликува како на игралиште во Чернобил отколку од населба во Општина Карпош. Левица Карпош на својот официјален Фејсбук...

Димоски: Се фалат кој ја има бетонизирано помалку Општина Карпош

Државниот Завод за статистика го објави месечниот извештај за издадени одобренија за градење за јули годинава. Според истиот, најмногу одобренија во скопскиот регион се...

Мостот Обединети Нации не е безбеден за пешаците и велосипедистите

Левица Карпош на својата Фејсбук страница објави фотографија од очајната состојба во која се наоѓа мостот Обединети Нации кој го поврзува Влае со останатиот...

За маалскиот живот во Карпош 2 (ВИДЕО)

Каков бил маалскиот живот во Карпош 2? За вратарот Рамиз од Драмски, прекарите како Пики, Чомбе, Кокош, Чавки, Трендо, Коџак, за турнирите во табла...