Димоски: Се фалат кој ја има бетонизирано помалку Општина Карпош

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Државниот Завод за статистика го објави месечниот извештај за издадени одобренија за градење за јули годинава. Според истиот, најмногу одобренија во скопскиот регион се доделени во Општина Карпош и тоа 49 одобренија со кои во Карпош ќе се изградат нови 219 станови.

Со оваа бројка, Општина Карпош е втората општина на ниво на Македонија по Тетово. Тоа беше повод да локалниот огранок на Левица во Карпош излезе со реакција преку која ја обвинува СДСМ, но и сите претходници за бетонизацијата со која се соочува оваа општина.

„Тоа е вистински доказ за бетонизацијата со која се соочува Општината и Карпошани, а која е прва на агендата и на актуелната локална самоуправа предводена од СДСМ, но и сите претходници.“ стои меѓудругото во реакцијата.

Со реакција излезе и носителот на советничката листа на Левица во Општина Карпош, Мартин Димоски. Тој изјави дека во предизборниот период Стевчо Јакимовски и СДСМ се обвинуваат меѓусебно за тоа кој помалку ја бетонирал општината додека пак ВМРО-ДПМНЕ мудро молчат.

„Карпошани секојдневно ги гледаат делата и на Јакимовски и на СДСМ. Зградите се онаму каде што некогаш беа паркови или каде што требаше да има паркови. ДПМНЕ мудро молчат и не влегуваат во предизборниот конфликт зошто и на нив им е јасно дека најголем дел од спорните и штетни ДУП-ови поминаа благодарение на нивните гласови во советот. Се фалат кој помалку ја има бетонизирано Општина Карпош, а забораваат дека сите се виновни за децениското уништувањето на Карпош.“ изјави Димоски.

 

Читај повеќе

Последни објави

НР Кина ќе изгради 1000 училишта во Ирак

Премиерот на Ирак, Мустафа Ал Кадими во четвртокот присуствуваше на церемонијата за потпишување договори помеѓу ирачката и кинеската влада за изградба на 1.000 училишта...

Левичарот со хрватски корени, Габриел Бориќ е нов претседател на Чиле

Во неделата над осум милиони Чилеанци гласаа на претседателските избори во Чиле. Според чилеанската изборна служба „Сервел“, по обработени 96,75% од гласовите, Габриел Бориќ...

Левица Карпош со барање за пренос во живо на седниците на советот

По завршување на вториот круг од локалните избори во Општина Карпош, локалниот огранок на Левица во Карпош соопшти дека првото барање кое ќе го...

Димоски: Претседателот на советот треба да е од редовите на Левица

Карпошани новиот градоначалник ќе го одберат во вториот круг од изборите, откако во првиот ги избраа своите советници. Ниту една политичка партија нема мнозинство...

Ристовски: Карпош години наназад е плански и наменски уништувана и бетонизирана

Дарко Ристовски, кандидат за градоначалник на Општина Карпош од редовите на Левица, на својата официјална страна објави пост за (не)планското градење во Општина Карпош....