Ајфон 12 најконтраверзниот Ајфон досега – доаѓа без полнач

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Гласините за новиот Apple Ајфон 12 кој официјално ќе биде претставен во септември оваа година се потврдени. Во кутијата нема повеќе да има слушалки, полнач и УСБ кабел што е многу чудно, но според Аpple сите веќе имаме повеќе полначи низ нашите домови и нема потреба новиот Ајфон да ги вклучува тие додатоци. Истото важи и за слушалките и УСБ кабелот.

Нивиот агол на размислување е од аспект на екологијата и нашето чување на планетата бидејќи многу луѓе често ги фрлаат своите полначи зошто веќе имаат  полначи од претходни телефони или лаптопи од нивната марка со што се создава огромна количина на Е-отпад кој тешко се рециклира. Дополнително, големите количини на гориво за транспорт на кутии кои претходно беа потешки ќе се намали со што директно ќе влијае на глобалното затоплување.

Од Apple и претходно направија потег кој беше многу чуден кога и го отстранија Aux портот од своите телефони и беа многу критикувани, но после некое време сите производители на телефони  почнаа да ги следат и тие го тргнаа Aux портот .

Популaрен и релевантен извор на  Twitter  за Apple информации е @L0vetodream кој објави дека  новиот Афон нема да има додатоци во кутијата,  и таа ќе изгледа многу потенка со нов  екстравагантен дизајн .

 

Читај повеќе

Последни објави

За една недела подигнати 86 непрописно паркирани возила од јавните површини

Во текот на изминатата недела (31.12.2020 – 07.01.2021 година) со специјалните возила пајак се отстранети вкупно 86 возила од јавните површини. Од вкупниот број...

Продолжуваат активностите од втората фаза од проектот за изградба на булеварот Босна и Херцеговина

Продолжуваат градежните активности за реализација на втората фаза од проектот за изградба на булеварот Босна и Херцеговина. Деновиве се врши асфалтирање на дел од...

Филипче: ГАК доби нова Дневна болница со медицинска опрема, се зајакнува капацитетот на установата

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, денеска беше во посета на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство по повод адаптиран нов простор за Дневната...

Милевски: Ги откриваме скриените атракции на Демир Хисар и Клос со поддршка на ЕУ

Со финансиска поддршка од ЕУ и Министерството за локална самоуправа, преку ИПА 2 Програмата за Прекугранична соработка меѓу Северна Македонија и Албанија преку проектот...

Владата обезбедени средства од буџетот за 5800 “фајзер” вакцини за Covid-19

Владата  го разгледа и усвои и Записникот од последниот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на...