8 генијални домашни лекови против убоди од комарци и чешање

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Изложеноста на отворено има данок кој го плаќаме кај комарците. Ова особено важи за врнежливите и пост-врнежливите денови. Ова е време кога комарците излегуваат во целосна сила.

Токму убодот о комарецот, отокот и чешањето е нешто што е најиритирачко во летниот период. Тие ве каснуваат да се хранат со крв и во тој процес инјектираат одредени супстанции кои го спречуваат згрутчување на крвта, што предизвикува лесна алергиска реакција и остава отечени, црвени точки на вашата кожа.

Добрата вест е дека можете да добиете итно олеснување и дека треба само малку труд. Ќе се изненадите колку работи можете да најдете во вашата кујна што ќе ви помогнат да се борите против тој убод.

Еве 8 домашни лекови за лекување на каснување од комарци:

  1. Мраз
    Студените температури помагаат во намалувањето на воспалението. Не го ставајте  мразот директно врз вашата кожа, наместо тоа, користете кесичка и нежно ставете го на погодената област 10-15 минути. Можете исто така да ставите крпа,  помеѓу вашата кожа и мразот, за да можете да го оставите мразот на убодот подолго.

2. Алое Вера

Алое Вера делува како природен антисептик. Го намалува чешањето и отокот и помага за побрзо заздравување. Исто така е добар лек за сончање. Излупете ја цврстата кожа на растението и со лажица изгребете го гелот. Изладете го гелот околу 10-15 минути, а потоа истријте го на вашата кожа.

3. Сода бикарбона и јаболков оцет

Бидејќи е алкален по природа, сода бикарбоната го неутрализира нивото на pH на погодената област и помага во олеснување на јадежот што “касапите” од комарец имаат тенденција да го предизвикаат. Растворете чајна лажица сода бикарбона во вода и нанесете ја пастата на погодената област. Оставете го да отстои 10-20 минути, а потоа измијте ја со млака вода. Јаболков оцет е помалку кисел од другите оцети и исто така помага во обновување на природните pH нивоа. Намачкајте го на вашата кожа или разредете неколку капки во вашата бања за да добиете олеснување.

4. Сок од лимон

Лимоните се познати по своите антиинфламаторни и анестетички својства. Тие помагаат во намалување на отокот и болката. Едноставно исечете лимон и тријте го на погодената област. Вие исто така може да  направите паста од сок од лимон и мелен босилек и да се примени за смирувачки ефект. Можете исто така да користите лисја од нане, тие се познати по нивната сензација за ладење.

5. Кромид или лук

Овие лути состојки помагаат во намалувањето на отокот и го смируваат чешањето. Покрај тоа, силната арома може да ги задржи инсектите и комарците настрана. Нанесете мелен кромид или лук на погодената област, оставете го неколку минути, а потоа измијте го.

6. Сол

Солта е лесен лек за лекување на каснување од комарци. Корисно е заради неговите антисептички и антиинфламаторни својства. Измешајте малку сол во вода и нанесете ја течноста на погодената област. Друга опција е да се направи паста со употреба на сол и лук. Нанесете ја оваа паста на погодената област.

7. Мед

Намастете малку мед. Медот има антибактериски својства и така може да  го спречи убодот да се инфицира. Најдобро е да се користи природен, суров мед. Мала капка суров мед на чешачкииот убод  може да го намали воспалението. Покрај тоа, тоа ќе го намали вашето искушение да се чешате, бидејќи чешањето на  кожата покриена со мед може да создаде леплив хаос.

8. Есенцијални масла

Некои есенцијални масла како чајно дрво, рузмарин, лаванда, неем и кедар можат да помогнат при привремено олеснување за каснување од комарец. Овие се природни масла добиени со дестилација што им дава карактеристичен мирис на растението. Разредете мали количини во вода и нежно тријте на погодената област.

Читај повеќе

Последни објави

,,Никогаш Северна, само Македонија” одекнува во Букурешт (ВИДЕО)

Се бројат часовите до историскиот натпревар помеѓу Македонија и Австрија. Букурешт е под опсада на македонските навивачи, а на неколку локации одекнува македонската песна.

Македонија има најубав дрес на Европско! (ВИДЕО)

Најпопуларниот американски спортски канал ESPN го прогласи за најубав дресот на македонската фудбалска реперезентација. Во конкуренција на дресовите на сите 24 репрезентации учесници на...

Еве зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија (ВИДЕО)

Од Турција ни пристигнува видео кое на најдобар начин прикажува зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија. Имено, како што може да се...

Левица – Карпош поднесе 280 жалби за предлог ДУП-от за Козле

Поднесени 280 жалби од Локалниот Огранок на Левица – Карпош во врска со усвојувањето на Деталниот урбанистички план за Козле, кој покрај што носи...

Со дофрлања и обвинувања за национализам Левица ја прекина седницата за Законот за државјанство (ВИДЕО)

После земањето збор од пратеникот Димитар Апасиев, во тензична атмосфера и дофрлања за нацизам од пратениците на тн албански блок, беше прекината расправата за...