6 навики за и после вечерање кои мора да ги скратиме за одржување нормална телесна тежина

Популарно

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

Кога работите напорно да ги исфрлите вишокот килограми, сакате да бидете сигурни дека не сте направиле ништо лошо што го уништува вашиот план. Потребно е многу напор да се ослободите од тие масни наслаги, кои дефинитивно не сакате да ги вратите.

Иако можеби сте претпазливи, сепак постојат неколку фактори кои се игнорираат и доведуваат до зголемување на телесната тежина без ваше знаење. Некои од нашите навики за вечера и пост-вечера (поточно – грешки) всушност можат да ја зголемат телесната тежина. Еве список од 7 такви грешки што треба да престанете да ги правите.

  • Јадење вечера доцна

Првото нешто што треба да бидете претпазливи кога зборуваме за вечера е, треба да ја јадете на време. Бидејќи е забележано дека луѓето кои подоцна јадат вечера имаат поголема веројатност да претераат со храна и се прејадуваат. Така, раната вечера ви помага да одржувате здрава тежина.

  • Не јадење на вистинските хранливи материи

Обавезно консумирајте соодветен дел од растителни влакна, протеини и здрави масти, за да се чувствувате заситени. Ако постојано се осеќате гладни после вечерата, можеби на вашата вечера и недостасуваат вистинските хранливи материи. Обидете се и вечерајте поздраво.

  • Не спиете доволно 

Ако имате навика да скролате низ вашиот телефон откако ќе легнете на креветот, оваа навика може да ве спречи да спиете правилно.

Неправилниот сон е една од главните причини за  несаканата тежина.

  • Мрзливост и неактивност после вечерата

Дали сте некој кој има навика да се легне на каучот веднаш откако ќе вечера? Ако да, треба да ја запрете оваа навика веднаш. Започнете со одење 20-30 минутна прошетка по вечерата. Тоа помага да се свари храната подобро и со тоа да ве натера да изгубите тежина.

  • Ја бирате погрешната ужинка

Дали јадете чоколади, бисквити и други нездрави работи кога се чувствувате гладни после вечерата?

Да изберете погрешна ужинка откако сте сити, може да ве натера да добиете дополнителна несакана тежина. Сега, следниот пат кога ќе почувствувате глад откако сте вечерале, земете ужинка богата со протеини како бадеми,лешници,индиски ореви или други јаткасти плодови.

  • Превисока температура во домот 

Одржувањето на малку ниска температура може да ви помогне да ги исфрлите оние вишок килограми. Дозволете ни да го објасниме, кога вашето тело се чувствува малку ладно, треба да работи дополнително за да ја постигне потребната топлина, така што намалувањето на температурата на климатизерот може на некој начин да ви помогне да согорувате калории. Значи, земете го  дополнителното ќебе и спуштете ја температурата на во вашиот дом.

 

 

Читај повеќе

Последни објави

,,Никогаш Северна, само Македонија” одекнува во Букурешт (ВИДЕО)

Се бројат часовите до историскиот натпревар помеѓу Македонија и Австрија. Букурешт е под опсада на македонските навивачи, а на неколку локации одекнува македонската песна.

Македонија има најубав дрес на Европско! (ВИДЕО)

Најпопуларниот американски спортски канал ESPN го прогласи за најубав дресот на македонската фудбалска реперезентација. Во конкуренција на дресовите на сите 24 репрезентации учесници на...

Еве зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија (ВИДЕО)

Од Турција ни пристигнува видео кое на најдобар начин прикажува зошто никогаш не треба да се провоцира камионџија. Имено, како што може да се...

Левица – Карпош поднесе 280 жалби за предлог ДУП-от за Козле

Поднесени 280 жалби од Локалниот Огранок на Левица – Карпош во врска со усвојувањето на Деталниот урбанистички план за Козле, кој покрај што носи...

Со дофрлања и обвинувања за национализам Левица ја прекина седницата за Законот за државјанство (ВИДЕО)

После земањето збор од пратеникот Димитар Апасиев, во тензична атмосфера и дофрлања за нацизам од пратениците на тн албански блок, беше прекината расправата за...