Македонија
247,663
Потврдени случаи
Updated on 18.01.2022 23:41
Вкупно
17,218
Активни случаи
Updated on 18.01.2022 23:41
Вкупно
8,139
Смртни случаи
Updated on 18.01.2022 23:41

МАКЕДОНИЈА

Крмов: Или има Устав или нема – ова не е пазар!

Пратеникот Борислав Крмов, во одговор на провокативно прашање, го објасни кршењето на Уставот и законот од страна на собранискиот спикер Талат Џафери, поради тоа...

100 возачи санкционирани за брзо возење на автопатот Куманово-Скопје-Велес

Утрово од 08 до 12 часот Мобилната единица за безбедност во сообраќајот при МВР спроведе засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт...

Со дофрлања и обвинувања за национализам Левица ја прекина седницата за Законот за државјанство (ВИДЕО)

После земањето збор од пратеникот Димитар Апасиев, во тензична атмосфера и дофрлања за нацизам од пратениците на тн албански блок, беше прекината расправата за...

Нов закон за урбана мафија во скратена постапка?

Новиот предлог-закон за урбанистичко планирање е донесен од Владата на седница на 27 април, а тој сега со потпис од министерот за транспорт и...

Продолжуваат активностите од втората фаза од проектот за изградба на булеварот Босна и Херцеговина

Продолжуваат градежните активности за реализација на втората фаза од проектот за изградба на булеварот Босна и Херцеговина. Деновиве се врши асфалтирање на дел од...

Милевски: Ги откриваме скриените атракции на Демир Хисар и Клос со поддршка на ЕУ

Со финансиска поддршка од ЕУ и Министерството за локална самоуправа, преку ИПА 2 Програмата за Прекугранична соработка меѓу Северна Македонија и Албанија преку проектот...

Владата обезбедени средства од буџетот за 5800 “фајзер” вакцини за Covid-19

Владата  го разгледа и усвои и Записникот од последниот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на...

Преспанското езеро ќе се спасува со 44.000.000 денари акциски план

На оваа  седница Владата ја разгледа и усвои информацијата со анализа и акцискиот план за Преспанското Езеро, подготвена од Експертската работна група за Преспанско...

ЛОКАЛНО

ЦРНА ХРОНИКА

ЕКОНОМИЈА

КУЛТУРА

РЕГИОН

СВЕТ

НР Кина ќе изгради 1000 училишта во Ирак

Премиерот на Ирак, Мустафа Ал Кадими во четвртокот присуствуваше на церемонијата за потпишување договори помеѓу ирачката и кинеската...

Левичарот со хрватски корени, Габриел Бориќ е нов претседател на Чиле

Во неделата над осум милиони Чилеанци гласаа на претседателските избори во Чиле. Според чилеанската изборна служба „Сервел“, по обработени 96,75% од гласовите, Габриел Бориќ...

Марин Ле Пен најави напуштање на НАТО и подобрување на односите со Русија

Напуштање на НАТО и подобрување на односите со Русија – вака  претседателскиот кандидат Марин Ле Пен ја гледа француската надворешна политика. Таа повика на преглед на односите на Франција со...

Погледнете како руски ловци избркаа непријателски авион (ВИДЕО)

Не е никаква тајна дека Русија ја има најдобрата воздушна одбрана. За тоа покрај модерните системи благодарност имаат руските ловци.Токму руските ловци SU-27 беа...

НАЈПОПУЛАРНО

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Што Апасиев говореше како студент? Погледнете го видеото

Во рамките на седмото издание на орагорската вечер "Иво Пухан" во 2007 година, свој настап имаше и Димитар Апасиев, тогашен студент во втора година,...

Еве зошто не треба да блендирате за предупредување од полиција

Пријателското блендирање претставува меѓусебна, невербална комуникација помеѓу возачите со цел предупредување дека во близина следи полиција. Оваа пракса егзистира со децении наназад и сигурно...

МАКЕДОНИУМ

СПОРТ

АВТОМОБИЛИЗАМ

МАГАЗИН

Балканецот и 10-те негови однесувања во сообраќајот

Ние, Балканците, сме едноставно најдобри. Да не сме ние на пример целата германска економија ќе доживее колапс. Да не се разбереме погрешно, нема кој...

Кој го загадува Скопје во вечерните часови? (ФОТО)

Оваа фотографија е направена вчера 27 декември нешто по 23 часот од познатиот видиковец на Водно каде јасно се гледа како огромен густ чад...

Македонски камионџија стана вистински херој: Ја променал рутата на патот само за да однесе инвалидска количка за две мали деца!

Македонски камионџија е херојот на денот во соседна Србија. Како што објави Фејсбук страницата „Србија великог срце“, станува збор за Васе Гурев кој е...

Погледнете како би изгледало возењето во воз со 4.800 км/ч (ВИДЕО)

Како би изгледало кога јапонски воз би забрзал до 4.800 км/ч? Како би изгледало да сте внатре и да гледате низ прозорецот?Поглeднете на видеото...

Со “Мачкина канџа” против непрописно паркирање (ВИДЕО)

На непрописното паркирање му се надѕира крајот. Иновативното решение "Мачкина канџа" е решение за овој проблем кој особено кај нас е и тоа како...

Македонскиот камионџија кој ја расположи цела Југославија (ВИДЕО)

Кој тоа кажа дека камионџиите не се забавни луѓе? За сите со вакво погрешно мислење во продолжение претставуваме пример за камионџија кој ги развесели...

Во овие земји се признаени македонските возачки дозволи

Признавањето на македонските возачки дозволи во другите земји претставува голема придобивка, особено за нашинците кои работат во другите земји. Република Македонија има потпишано договори...

Тој заслужува вистински медал (ФОТО)

Македонија не може да се пофали како земја со добра сообраќајна култура. Возењето во спротивна насока, паркирањето на недозволени места, непочитувањето на хоризонтална и...

Десетте омилeни автомобили на руската мафија од 90-те

1. ВАЗ-2109В. Књазев/Sputnik2. BMW 525iJirapat Chroenkeskij/Wikipedia3. BMW 7nakhon100/Wikipedia4. Lincoln Town CarPublic Domain5. Volvo 940Виктор Коротаев/Reuters6. Jeep Grand CherokeeФјодор Завјалов/TASS7. Mercedes G класаShadman Samee/Flickr8. Mitsubishi...